Chiny opracowują własne narzędzia, które pozwolą na produkcję chipów w 28 nm procesie technologicznym
Chińska technologia produkcji chipów jest daleko za zachodnimi rozwiązaniami. W niwelowaniu różnicy nie pomagają sankcje, które zostały nałożone przez Stany Zjednoczone, Japonię i Holandię. Państwo Środka podejmuje jednak działania, które mają w przyszłości zaowocować znaczącym postępem w tym segmencie. Nie chodzi tutaj wyłącznie o bezpośrednie dotacje dla sektora półprzewodników, ale także o opracowywanie narzędzi, które mogą posłużyć do produkcji.
Chińska firma SMEE zapowiedziała wprowadzenie na rynek skanera wykorzystywanego przy produkcji chipów w procesie technologicznym 28 nm. Jest to duży skok technologiczny w porównaniu z dotychczasową ofertą.
Chiny planują wpompować pokaźne środki w rodzimą branżę półprzewodników. To odpowiedź na amerykańskie sankcje
Przedsiębiorstwo Shanghai Micro Electronics Equipment (SMEE) zajmuje się wytwarzaniem narzędzi służących do produkcji chipów. W planach jest dostarczenie sprzętu, który pozwoli na znaczący postęp w chińskiej branży półprzewodników. Jeszcze w tym roku ma zadebiutować specjalny skaner (SSA/800-10W) służący do wytwarzania chipów w procesie technologicznym 28 nm. W ofercie firmy aktualnie znajdują się narzędzia pozwalające na produkcję zaledwie w procesie 90 nm, więc mowa jest tutaj o olbrzymim postępie. Głównym motorem napędowym dla realizacji koncepcji nowego skanera jest oczywiście chęć uzyskania przez Chiny samowystarczalności w branży półprzewodników.
Chiny oficjalnie wprowadziły ograniczenia dotyczące handlu galem i germanem - ważnymi komponentami elektroniki
Nie wiadomo jednak na razie kiedy i czy w ogóle SMEE będzie w stanie uruchomić produkcję nowego sprzętu na szerszą skalę. Do całkowitego zastąpienia urządzeń innych firm jest zatem daleka droga, nie mówiąc już o wewnętrznym opracowaniu narzędzi służących do produkcji w lepszych procesach technologicznych. Przypomnijmy, że obowiązujące aktualnie restrykcje, zakładają między innymi zakaz eksportu do Chin narzędzi służących do produkcji chipów w procesach technologicznych mniejszych niż 14 nm. Zatem to dopiero przekroczenie tej granicy miałoby kluczowe znaczenie.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4