CES 2018: ADATA Jellyfish - RAM chłodzony olejem mineralnym
Największe na świecie targi elektroniki konsumenckiej to nie tylko okazja do przechwałek ostatnimi osiągnięciami, ale również czas na wybadanie oferty konkurencji oraz opinii rynku dotyczącej naszych produktów. Nikogo więc nie powinno dziwić, że czasami na stoisku uda się znaleźć tajemniczy podzespół z dopiskiem "Projekt". Wyglądają one często albo bardzo okazale, a koszt produkcji nie ma przy nich znaczenia - Corsair Slate i Curve, albo wręcz przeciwnie - są niepozorne, ze względu na wczesny etap projektu. Do drugiej grupy należy omawiane dzisiaj rozwiązanie ADATA Jellyfish, które próbuje wymyślić koło na nowo. Chodzi oczywiście o lepsze, a nadal przystępne konsumentom, chłodzenie modułów RAM.
Projekt Jellyfish w wykonaniu ADATA to jak na razie tylko luźny pomysł, który potrzebuje dopracowania i nie prędko (o ile w ogóle) trafi do sprzedaży.
ADATA XPG Z1 - Flagowe pamięci DDR4 o taktowaniu 4600 MHz
Wszyscy, którzy nieco głębiej siedzą w temacie chłodzeń komputerowych wiedzą jak problematyczne jest przekazywanie ciepła wszędzie tam, gdzie nie można zastosować pasty termoprzewodzącej. Najtańsze silikonowe termopady mają często bardzo słaby współczynnik przewodności ciepła, a droższe zaś są naprawdę drogie lub ich trwałość pozostawia wiele do życzenia. Jako iż wykorzystywane są one również przy modułach RAM, ADATA postanowiła poszukać rozwiązania. Może nim być Projekt Jellyfish, który zakłada umieszczenie między metalowym radiatorem, a kośćmi pamięci szczelnie zamkniętego... oleju mineralnego.
Test ADATA XPG SX6000 - Oto dlaczego dyski M.2 wypierają SATA
Na targach CES 2018 pokazano wczesny prototyp, który widoczny jest na zdjęciach wykonanych przez zagraniczną redakcję TechPowerUP. Jednak już nawet oko technologicznego laika wyłapie kilka niedogodności. Przede wszystkim pokazowy egzemplarz wykorzystuje zbiornik z pleksiglasu, który sam z siebie nie oddaje ciepła zbyt dobrze. Dodatkowo pozostaje kwestia przestrzeni zajmowanej przez powietrze, które co prawda będzie kompresowane przez rozgrzany olej, tak przy niższym obciążeniu i klasycznej (pionowej) pozycji płyty głównej przynajmniej jedna z kości w każdym module nie będzie pokryta czynnikiem chłodzącym. Trzeba jednak pamiętać, że Projekt Jellyfish w wykonaniu ADATA to jak na razie tylko luźny pomysł, który potrzebuje dopracowania i nie prędko (o ile w ogóle) trafi do sprzedaży.
Powiązane publikacje

G.SKILL przedstawia pierwszy na świecie zestaw pamięci RAM DDR5 o pojemności 256 GB. Idealny dla procesorów AMD Ryzen
22
Samsung i Micron rywalizują o dominację na rynku pamięci HBM3E. Kto zdobędzie przewagę w erze AI?
3
Ferroelectric Memory wraz z Neumonda podejmują wysiłek komercjalizacji pamięci DRAM+, łączącej zalety SSD i RAM
35
V-Color ustanawia nowy rekord świata w podkręcaniu pamięci DDR5. Osiągnięto oszałamiającą prędkość transferów
16