ASUS: Niska dostępność procesorów Intela potrwa do Q2 2019
O problemach Intela w przypadku procesorów wiedzą już nie tylko zapaleni entuzjaści komputerowi, ale również zwykli konsumenci. Ceny za niebieskie CPU w sklepach są szalenie wysokie i mimo ich wyższej wydajności, zakup jest często po prostu nieopłacalny. Mowa o różnicy kilkuset złotych za ten sam model na przestrzeni kilku tylko miesięcy. Powód? Problemy z procesem produkcji 10 nm i nawarstwienie się produktów, które zajmują te same linie produkcyjne dla litografii 14 nm. I chociaż Intel podobno cen nie podnosi, to robią to dystrybutorzy oraz sklepy, które dysponują po prostu mniejszą ilością procesorów na sprzedaż. A jak twierdzi ASUS niska dostępność CPU od Niebieskich ma niestety jeszcze dłuższą chwilę potrwać.
Intel zaczął wdrażać swoje plany mające zwiększyć produkcję i dostępność CPU, ale nastawione są one głównie na modele serwerowe.
Test ASUS Zenbook UX580GE z unikatowym ekranem ScreenPad
W minionych dniach tajwańska redakcja DigiTimes przeprowadziła krótką rozmowę z Jerrym Shenem, czyli dyrektorem generalnym AsusTek Computer Inc. znanym u nas szerzej jako ASUS. Mowa o gigancie na rynku podzespołów komputerowych, laptopów oraz gotowych zestawów biurowych i gamingowych. Wyniki firmy w czwartym kwartale 2018 są niestety zdecydowanie gorsze, niż w adekwatnym okresie ubiegłego roku. Również trzeci kwartał 2018 nie wyglądał idealnie, bowiem ASUS zanotował zysk netto w wysokości 108,12 miliona dolarów i o ile stanowi to wzrost o 151% względem Q2 2018, tak mowa o spadku o 43% względem Q3 2017.
Test procesora Intel Core i7-9700K - Osiem rdzeni z lutowaną czapką
Powodów takiej sytuacji jest kilka - problemy z dostępnością procesorów Intela, eskalacja konfliktów USA - Chiny (a więc i spadek wartości juana) oraz rosnąca konkurencja na rynku laptopów w Europie. Te informacje są ważne również dla nas, zwykłych zjadaczy chleba. Jerry Shen twierdzi bowiem, że CPU od Niebieskich będą w złej sytuacji aż do drugiego kwartału 2019 roku. Co prawda Intel zapowiedział i zaczął wdrażać plany mające zwiększyć produkcję procesorów, ale wymagają one czasu i nastawione są głównie na modele serwerowe (Xeony) oraz najwydajniejsze układy konsumenckie. Najtańsze z serii są gdzieś na szarym końcu. Innymi słowy jeśli ktoś czai się na Pentiuma czy Intel Core i3 to trochę sobie jeszcze poczeka. Pytanie tylko czy ludzie znajdą w sobie tyle cierpliwości, gdy rozwiązania AMD są na wyciągnięcie ręki?
Powiązane publikacje

Qualcomm Snapdragon 8s Elite wcale nie będzie oparty na rdzeniach Oryon. Niektórzy mogą być rozczarowani wydajnością
38
AMD Ryzen Threadripper 9975WX i 9965WX - układy HEDT z serii Shimada Peak powoli zmierzają na rynek
16
Qualcomm prezentuje chipy do gier z serii Snapdragon G. Pierwsze handheldy z nowościami już w drodze
24
Intel Panther Lake - nowa roadmapa ujawnia termin debiutu procesorów. To może być podobna premiera do Meteor Lake'ów
29