ASUS: Niska dostępność procesorów Intela potrwa do Q2 2019
O problemach Intela w przypadku procesorów wiedzą już nie tylko zapaleni entuzjaści komputerowi, ale również zwykli konsumenci. Ceny za niebieskie CPU w sklepach są szalenie wysokie i mimo ich wyższej wydajności, zakup jest często po prostu nieopłacalny. Mowa o różnicy kilkuset złotych za ten sam model na przestrzeni kilku tylko miesięcy. Powód? Problemy z procesem produkcji 10 nm i nawarstwienie się produktów, które zajmują te same linie produkcyjne dla litografii 14 nm. I chociaż Intel podobno cen nie podnosi, to robią to dystrybutorzy oraz sklepy, które dysponują po prostu mniejszą ilością procesorów na sprzedaż. A jak twierdzi ASUS niska dostępność CPU od Niebieskich ma niestety jeszcze dłuższą chwilę potrwać.
Intel zaczął wdrażać swoje plany mające zwiększyć produkcję i dostępność CPU, ale nastawione są one głównie na modele serwerowe.
Test ASUS Zenbook UX580GE z unikatowym ekranem ScreenPad
W minionych dniach tajwańska redakcja DigiTimes przeprowadziła krótką rozmowę z Jerrym Shenem, czyli dyrektorem generalnym AsusTek Computer Inc. znanym u nas szerzej jako ASUS. Mowa o gigancie na rynku podzespołów komputerowych, laptopów oraz gotowych zestawów biurowych i gamingowych. Wyniki firmy w czwartym kwartale 2018 są niestety zdecydowanie gorsze, niż w adekwatnym okresie ubiegłego roku. Również trzeci kwartał 2018 nie wyglądał idealnie, bowiem ASUS zanotował zysk netto w wysokości 108,12 miliona dolarów i o ile stanowi to wzrost o 151% względem Q2 2018, tak mowa o spadku o 43% względem Q3 2017.
Test procesora Intel Core i7-9700K - Osiem rdzeni z lutowaną czapką
Powodów takiej sytuacji jest kilka - problemy z dostępnością procesorów Intela, eskalacja konfliktów USA - Chiny (a więc i spadek wartości juana) oraz rosnąca konkurencja na rynku laptopów w Europie. Te informacje są ważne również dla nas, zwykłych zjadaczy chleba. Jerry Shen twierdzi bowiem, że CPU od Niebieskich będą w złej sytuacji aż do drugiego kwartału 2019 roku. Co prawda Intel zapowiedział i zaczął wdrażać plany mające zwiększyć produkcję procesorów, ale wymagają one czasu i nastawione są głównie na modele serwerowe (Xeony) oraz najwydajniejsze układy konsumenckie. Najtańsze z serii są gdzieś na szarym końcu. Innymi słowy jeśli ktoś czai się na Pentiuma czy Intel Core i3 to trochę sobie jeszcze poczeka. Pytanie tylko czy ludzie znajdą w sobie tyle cierpliwości, gdy rozwiązania AMD są na wyciągnięcie ręki?
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7