Apple iOS 11 - jakie zmiany znajdziemy w najnowszym systemie?
Organizowana przez Apple konferencja WWDC skierowana jest przede wszystkim do developerów, którzy przygotowują dla ekosystemu giganta z Cupertino nowe aplikacje. Jak nietrudno się domyślić, nacisk podczas tego wydarzenia jest położony przede wszystkim na software. Jest to także idealna okazja dla firmy by zaprezentować nową wersję systemu operacyjnego iOS, tym razem oznaczoną liczbą 11. Zapowiedziane zmiany może nie zapowiadają rewolucji, ale na brak nowości z pewnością nie będzie można narzekać. Szczególnie odczują to posiadacze iPadów. Pierwszy raz od kilku lat istotnej przebudowie ulegnie także interfejs sklepu App Store, a sporo nowego dzieje się także "pod maską".
Zmiany oferowane przez iOS 11 odczują głównie posiadacze iPadów, dla których przygotowano mnóstwo zmian pod kątem produktywności.
Zmiany w nowej wersji iOS odczuwalne będą przede wszystkim dla posiadaczy iPadów, które otrzymają znacznie usprawniony interfejs. Przebudowany został dock, który pomieści więcej ikon (w tym kilka zmieniających się inteligentnie na podstawie tego, czego akurat potrzebujemy) i który będzie można przywołać teraz z dowolnego miejsca systemu. Pozwoli to wygodniej przełączać się między aplikacjami, co z kolei znacznie poprawi możliwości iPadów w zakresie wielozadaniowości. To zresztą nie jedyna zmiana zmierzająca w tym kierunku. Za sprawą rozszerzonej obsługi gestów przeciągania łatwiejszy ma być dostęp do funkcji Split View oraz Slide Over, a także przenoszenie treści między aplikacjami. Pojawi się także rozbudowany menedżer plików, co wydaje się być wręcz zaprzeczeniem początkowych założeń systemu iOS, ale z pewnością pozytywnie przełoży się zastosowania produktywne. Wszystkie te zmiany wyraźnie upodabniają obsługę iPada do tradycyjnych komputerów i muszę przyznać, że odbieram je bardzo na plus; szczególnie nowego docka i gesty przeciągania. Oglądając demonstracje z WWDC po raz pierwszy od bardzo dawna nabrałem przekonania, że tablet jednak może nadawać się do pracy i jeśli tylko za ciosem pójdzie reszta branży, to jest jeszcze dla tych urządzeń szansa na odbicie się od dna.
Nowy iPad Pro zaprezentowany na WWDC 2017
Reszta wprowadzonych zmian ma być dostępna niezależnie od posiadanego urządzenia, jednak są one znacznie mniej spektakularne. Przebudowane zostało centrum aplikacji, dzięki czemu pomieści ono teraz znacznie więcej skrótów. Panel powiadomień został zintegrowany z ekranem blokady, a klawiatura QuickType otrzymała kilka przydatnych funkcji (m.in. rewolucyjny tryb pisania jedną ręką czy możliwość wpisywania cyfr gestem przesunięcia palca). Funkcja Live Photos otrzymała trzy nowe tryby (pętla, odskok i długa ekspozycja), w Mapach pojawiły się plany wybranych wnętrz (głównie centra handlowe w dużych miastach i lotniska), a dzięki nowemu trybowi "nie przeszkadzać, prowadzę" użytkownicy nie będą rozpraszani przez powiadomienia podczas jazdy samochodem. Jak więc widać większość zmian jest raczej niewielkiego kalibru i ogranicza się do funkcjonalności oferowanych przez aplikacje systemowe.
Koniec sporu patentowego między Apple i Nokią
Jedną z bardziej odczuwalnych zmian w iOS 11 będzie przebudowa App Store, którego użytkownicy systemu odwiedzają za każdym razem, kiedy chcą pobrać nową aplikację. Pierwszą rzucająca się w oczy nowością będzie karta "Dziś", gdzie pojawią się wybrane przez kuratorów nowe, interesujące (przynajmniej w teorii) aplikacje, ale także artykuły i poradniki dotyczące najbardziej popularnych programów. Wzorem Sklepu Google Play gry i pozostałe aplikacje zostaną rozbite na dwie niezależne karty, dzięki czemu nawigacja po App Store powinna być o wiele wygodniejsza. Łatwiejszy ma być także dostęp do oferowanych przez apki mikropłatności, które teraz pojawią się na karcie odpowiedniego produktu.
Odświeżone iMac oraz iMac Pro z kartami Radeon RX Vega
Część nowych funkcji niestety ominie Polskę, ponieważ są one powiązane z usługami niedostępnymi w naszym kraju. Sporą metamorfozę przeszła chociażby Siri, która od teraz będzie potrafiła stosować różną intonację, zyskując przy tym męski głos oraz odświeżony interfejs. Pojawi się także funkcja tłumaczenia wypowiedzi w czasie rzeczywistym, która na razie jest jeszcze w fazie beta. Niestety o możliwości pojawienia się wirtualnego asystenta od Apple w Polsce nie było nawet słowa. Nową funkcjonalność otrzyma także Apple Pay, dzięki któremu będzie można od teraz wysłać pieniądze bezpośrednio naszym znajomym.
Apple wkrótce zapowie MacBooki Pro z Intel Kaby Lake
Wreszcie parę słów należało by wspomnieć o zmianach w iOS 11, które nie będą dla użytkownika widoczne na pierwszy rzut oka, a które znacząco wpłyną na pracę z opartymi o niego urządzeniami. Najważniejszą nowością z tej kategorii jest bez wątpienia wprowadzenie nowego API graficznego Metal 2, które ma zaoferować nawet dziesięciokrotnie wyższą wydajność niż pierwszy Metal. W najbardziej widoczny sposób przełoży się to oczywiście na jakość grafiki w grach mobilnych, jednak nie nowe API wykorzystywane będzie także do wyświetlania interfejsu oraz wspomagania operacji uczenia maszynowego. Drugą istotną nowością tego typu, choć w tym przypadku nastawioną bardziej na przyszłość niż na natychmiastowe korzyści, jest wprowadzona do systemu technologia rzeczywistości rozszerzonej. Prezentuje się ona o tyle ciekawie, że w przeciwieństwie do Tango od Google będzie dostępna dla wszystkich urządzeń, a nie jedynie tych dedykowanych. Podczas prezentacji na konferencji jej możliwości w zakresie rozpoznawania otoczenia wyglądały naprawdę imponująco, lecz zapewne minie jeszcze kilka miesięcy zanim znajdzie jakieś praktyczne zastosowania.
Apple przejęło Workflow - automatyzującą aplikację na iOS
Nową wersja iOS już dziś dostępna jest w wersji Developer Beta, a pod koniec miesiąca każdy chętny będzie mógł skorzystać z otwartej wersji Beta. Mniej odważnym pozostanie czekanie do jesieni, kiedy iOS 11 trafi już oficjalnie do wszystkich użytkowników. Trzeba przyznać, że jak zawsze w przypadku Apple imponująco wygląda liczba wspieranych urządzeń, bowiem na nową wersję systemu operacyjnego może liczyć każdy posiadacz iPhone'a 5S lub nowszego, iPada mini 2, iPada Air lub nowszego oraz iPoda Touch 6.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
31
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10