AMD także inwestuje w przyszłość ze sztuczną inteligencją. Ogłoszono oficjalne przejęcie kolejnego startupu
Kolejna firma podejmuje stanowcze kroki w celu lepszego wykorzystania swoich zasobów w zakresie sztucznej inteligencji, a także rywalizowania z obecnym gigantem w tej dziedzinie - NVIDIĄ. AMD już teraz dysponuje układami, które bardzo dobrze sobie radzą pod względem zadań związanych z AI, natomiast nie oferują jeszcze takiej wydajności, jak jednostki od Zielonych. Rzecz jasna z czasem sytuacja może ulec zmianie, natomiast już teraz AMD kieruje swoją uwagę na ulepszaniu swoich produktów oraz oprogramowania.
AMD ogłosiło przejęcie startupu Nod.Ai, aby udoskonalić swoje produkty pod względem zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Rozwój w tej dziedzinie dotyczyć będzie także oprogramowania.
Microsoft dąży do uniezależnienia się od NVIDII w segmencie związanym ze sztuczną inteligencją. Autorskie chipy w drodze
Startup Nod.Ai został założony w 2013 roku, a jego działalność opiera się wokół systemów związanych ze sztuczną inteligencją oraz uczeniem maszynowym. Rozwiązania firmy skupiają się na wykorzystaniu kompilatorów i są w pełni otwartoźródłowe. Zespół ma więc za sobą lata doświadczenia, które do własnego rozwoju chce wykorzystać AMD. W oficjalnym komunikacie zdradzono, że przejęcie omawianego startupu ma na celu "przyspieszenie implementacji rozwiązań związanych z AI dla akceleratorów AMD Instinct [centra danych, układ CPU + GPU], procesorów Ryzen AI, procesorów EPYC, układów Versal i Radeon". Całość ma także umożliwić wprowadzenie modeli sztucznej inteligencji, które będą lepiej działać na produktach AMD.
Czy sztuczna inteligencja zastąpi wkrótce programistów i podstępnie przystąpi do samodzielnej modyfikacji i replikacji?
Nod.Ai wyceniany był nie tak dawno na 36,5 mln dolarów, aczkolwiek na ten moment nie wiemy, na jaką kwotę opiewa cała transakcja. Obecnie żadna firma nie chce w najmniejszym stopniu odstawać od konkurencji, więc działania podjęte przez AMD nie są specjalną niespodzianką. Firma, którą przejmują Czerwoni, jest znana ze swojej platformy Shark, która ma szerokie możliwości związane z uczeniem maszynowym, m.in. automatyzację w zakresie wdrażania modeli AI, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu i szybciej optymalizować, a co za tym idzie także stosować nowe rozwiązania. W tym roku AMD przejęło także francuską firmę Mipsology, która również związana jest z aspektem sztucznej inteligencji. Wyraźnie widać, że w następnych latach nie będziemy mieli do czynienia z osłabnięciem usług opartych na AI, a wręcz odwrotnie - rozwój dopiero się zaczął.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72