AMD Radeon VII - Sterowniki w wersji Pro? Tak i nie
Wczoraj w zagranicznej części internetu pojawiła się plotka, która wydawała się zbyt dobra by mogła być prawdziwa. Dotyczyła ona nowych konsumenckich kart graficznych od Czerwonych w postaci AMD Radeon VII, mających rzekomo dostać wsparcie w kolejnej aktualizacji sterowników dla rozwiązań profesjonalnych Radeon Pro 19.Q1. Tym samym w atrakcyjnej cenie karty użytkowników domowych mógłby uzyskać szereg nowych funkcjonalności, certyfikatów oraz zabezpieczeń po zwykłej zmianie oprogramowania. Prawda jednak leży jak zwykle po środku, a AMD postanowiło szybko wyjaśnić nieporozumienie. AMD Radeon VII co prawda otrzyma wsparcie w pakiecie Radeon Pro, ale tylko częściowe.
AMD wybrało złoty środek, z którego zadowoleni powinny być zarówno entuzjaści, jak i dotychczasowi klienci segmentu profesjonalnego.
AMD Navi - Kart nie zobaczymy przynajmniej do października
Za sprawą slajdów opublikowanych przez niemiecką redakcję HardwareLUXX sieć obiegła nowina, zgodnie z którą karty graficzne AMD Radeon VII miałyby otrzymać wsparcie w sterownikach dla profesjonalistów. Mowa o pakiecie Radeon Pro 19.Q1, który prócz optymalizacji pod programy pokroju Catia, Maya, 3ds Max czy SolidWorks oferuje większą stabilność, szereg certyfikatów oraz zabezpieczenia klasy korporacyjnej. Wydawało się to więcej niż logiczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę teorię wielu osób jakoby Radeon VII był "odpadami" po układach AMD Radeon Instinct MI50, które co prawda są pełnoprawnym produktem, ale nie spełniającym do końca wyśrubowanych norm segmentu Pro.
AMD Radeon VII vs NVIDIA GeForce RTX 2080 - Test kart graficznych
Czerwoni szybko jednak ucięli spekulacje i w wiadomości e-mail doprecyzowali o co chodziło w zamieszczonych slajdach. Wsparcie w sterownikach Radeon Pro 19.Q1 co prawda będzie, ale tylko częściowe. Jak widać w tabeli powyżej mowa o wsparciu dla specjalistycznego oprogramowania oraz optymalizacjach wydajności, większej stabilności, kilku dodatkowych funkcjach oraz lepszych zabezpieczeniach. Użytkownicy nie dostaną jednak nic z pakietu związanego ze stacjami roboczymi. Szczerze powiedziawszy wydaje się to złotym środkiem, z którego zadowoleni powinni być entuzjaści, zaś firmy i instytucje badawcze co prawda nadal muszą dopłacać do układów im dedykowanych, ale dostają więcej od zwykłego Kowalskiego. Innymi słowy koniec końców nikt nie jest poszkodowany.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
38
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
59