AMD Radeon RX 460 z możliwością odblokowania pełnego rdzenia
Wszyscy lubią dostawać coś za darmo, dlatego użytkownicy pecetów często decydują się na podzespoły, z których w łatwy sposób można wydusić troszkę dodatkowej mocy. W przypadku kart graficznych najczęściej wyższą wydajność można osiągnąć poprzez proste podbicie taktowania rdzenia czy pamięci. Jednakże co jakiś czas na rynku pojawiają się perełki w postaci układów, które dzięki modyfikacji BIOS można przemienić w szybsze i droższe modele. Producentem często fundującym niespodzianki tego typu jest zaś AMD, jakie w regularnych odstępach wypuszcza karty graficzne skrywające dodatkowy potencjał. Wspomnieć tu możemy chociażby AMD Radeon HD 6950, które po wgraniu nowego BIOS'u od wyższego modelu AMD Radeon HD 6970 zyskiwało jego wydajność, a ten sam motyw powtórzył się także w przypadku układów AMD Radeon R9 290. Teraz z kolei przyszedł czas na AMD Radeon RX 460, który dzięki zmodyfikowanemu BIOS'owi zyskuje dodatkową moc.
Standardowo układy AMD Radeon RX 460 wyposażone są w 56 jednostek teksturujących i 896 jednostek cieniujących, jednakże po wgraniu nowego BIOSu wartości te wzrastają odpowiednio do 64 oraz 1024.
Ostatnia niespodzianka tego typu spotkała nas po czerwcowej premierze AMD Radeon RX 480. Wtedy okazało się, iż część dostępnych na rynku modeli z 4 GB pamięci ma jej tak naprawdę dwa razy więcej. Nie dane było nam długo czekać na kolejną miłą wiadomość, gdyż jak się okazuje, AMD Radeon RX 460 również mogą zyskać na wydajności. Według pierwotnej informacji, która wypłynęła od użytkownika portalu Overclocking.guide o nicku der8auer - dzięki modyfikacji BIOS możliwe jest odblokowanie dodatkowych procesorów strumieniowych w układach AMD Radeon RX 460. Niestety, ze względu na dużą przepaść wydajnościową pomiędzy tym układem, a kolejnym AMD Radeon RX 470, nie jest to modyfikacja umożliwiająca przemianę karty w jej mocniejszego brata, aczkolwiek odnotowany wzrost wydajności jest znaczący i jeżeli ma się taką możliwość z pewnością warto ją przeprowadzić.
Test ASUS Radeon RX 460 Strix Gaming - Lepsza strona Polarisa
Przechodząc do szczegółów modyfikacji - na ten moment dotyczy ona ASUS ROG STRIX Radeon RX 460 4GB OC Edition oraz Sapphire NITRO RX 460 4GB. Standardowo układy AMD Radeon RX 460 wyposażone są w 56 jednostek teksturujących i 896 jednostek cieniujących, jednakże po wgraniu nowego BIOS wartości te wzrastają odpowiednio do 64 oraz 1024. Dzięki temu zabiegowi uzyskuje się dostęp do pełnego chipu Baffin, znanego z Radeon Pro 460 oraz Radeon Pro WX 4100. Jak sprawdzili redaktorzy portali Techpowerup i Videocardz, zmiana specyfikacji wpływa na około 12,5% wzrost wydajności, który w połączeniu z podkręceniem zegarów jest w stanie zagwarantować sporego kopa.
Jeżeli jesteście w posiadaniu karty graficznej ASUS ROG STRIX Radeon RX 460 4GB OC Edition lub Sapphire NITRO RX 460 4GB i chcecie dokonać omawianej modyfikacji, pierwszym krokiem jaki musicie podjąć jest przejście na stronę overclocking.guide, a następnie pobranie stamtąd odpowiedniego pliku BIOS. Kolejnym co należy zrobić jest wykonanie kopii zapasowej oryginalnego BIOS-u, który przyda się w razie komplikacji. Dokonać tego można chociażby przy pomocy popularnego programu GPU-Z jaki możecie pobrać stąd. Potem wystarczy już tylko uruchomić skrypt “flash unlocked bios.bat” poczekać do końca instalacji, zrestartować komputer i możemy cieszyć się dodatkową mocą karty graficznej.
Modyfikacja ta jest stosunkowo prosta, dodatkowo została sprawdzona zarówno przez redaktorów overclocking.guide jak i Techpowerup oraz Videocardz, co świadczyć może, iż zadziała on z większością układów ASUS ROG STRIX Radeon RX 460 4GB OC Edition i Sapphire NITRO RX 460 4GB, a nie tylko jakimiś pojedynczymi ich egzemplarzami. Ponadto odblokowanie dodatkowych jednostek teksturujących i cieniujących wiąże się z delikatnym bo maksymalnie 4 W wzrostem zapotrzebowania układu na energię, dlatego też i w tym względzie nie ma się czego obawiać. Nie ma jednak róży bez kolców, dlatego też z powyższą modyfikacją wiążą się także potencjalne problemy. W przypadku korzystania z najnowszych sterowników Radeon Software Crimson ReLive Edition w których wprowadzono funkcję weryfikacji BIOS, możemy liczyć się z sytuacją w której odmówią one współpracy i system załaduje domyślny sterownik VGA. Na szczęście jak donosi Techpowerup do obejścia tego problemu wystarczy zainstalowania starszej wersji sterowników oznaczonych numerem 16.11.5. Jak zwykle z uwagi na możliwość uszkodzenia sprzętu, bądź utraty gwarancji, zabieg ten polecamy tylko zaawansowanym użytkownikom i przypominamy, iż wykonujecie go na własne ryzyko.