5G w Orange wystartuje już 1 lipca - powitajmy usługę #hello5G
Wiemy już, że aukcja na pasma 3,4-3,8 GHz stanęła w miejscu, na co wpływ miała pandemia koronawirusa. Proces rozpisania nowej aukcji może potrwać długie miesiące, dlatego też krajowi operatorzy nie zamierzają czekać z uruchomieniem usług sieci 5G i wdrażają standard we własnym zakresie. Plus wystartował z siecią 5G 11 maja. Teraz dołączy do niego Orange, które uruchomi usługę #hello5G już 1 lipca. Oczywiście trzeba patrzeć na sprawę z lekkim przymrużeniem oka, gdyż nie będzie to „prawdziwe” 5G, a rozwiązanie zastępcze bazujące na aktualnie wykorzystywanej przez operatora częstotliwości 2100 MHz. Wspomniane pasmo służyło dotychczas realizacji połączeń LTE.
Orange nie zamierza czekać na nową aukcję pasm 3,4-3,8 GHz. Operator, podobnie jak Plus, wystartuje z własną wariacją na temat sieci 5G.
Sieć 5G w Polsce już w najbliższy poniedziałek - uruchomi ją Plus
W poniedziałek 11 maja Plus uruchomił w Polsce sieć 5G. Rozwiązanie bazujące na częstotliwości 2,6 GHz z TDD objęło swoim zasięgiem mieszkańców aż 7 polskich miast. Wszystko realizowane jest dzięki 100 nadajnikom, które pozwolą osiągnąć prędkość pobierania na poziomie 600 Mb/s. Najwyraźniej Orange pozazdrościło Polkomtelowi, gdyż już 1 lipca Pomarańczowi uruchomią własną infrastrukturę. W usłudze #hello5G zostanie wykorzystanych aż 1600 stacji bazowych w Łodzi, Warszawie, Krakowie oraz w Katowicach. W teorii zasięgiem zostanie objętych blisko 6 milionów osób. Na jakie transfery pozwoli propozycja Orange?
Sieć 5G w Polsce opóźniona w następstwie decyzji prezesa UKE
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wspomniana technologia nie zaoferuje tak szybkiego dostępu do sieci, z jakim będziemy mieli do czynienia w przypadku tak zwanego „prawdziwego 5G”. Bloki w paśmie 2100 MHz są czterokrotnie węższe niż w pasmach z zakresu 3,4-3,8 GHz, dlatego też nie spodziewam się prędkości większych niż 150 Mb/s. Orange nie zamierza natomiast udawać, że jest to 5G w pełnym znaczeniu. Jest to jedynie etap budowy infrastruktury przez operatora i stanowi jeden z wielu kroków. Obecne rozwiązanie posłuży w przyszłości usprawnienia dostępu do 5G wewnątrz budynków.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57