Zoom 2.0 - aplikacja do wideokonferencji zmienia się w platformę dla pracowników. Firma ma nową nazwę i skupia się na AI
Z pewnością wielu z nas kojarzy aplikację Zoom, która do niedawna skupiała się głównie na jednym - wideokonferencjach. Dzięki niej możemy utworzyć lub dołączyć do spotkania online, w którym może uczestniczyć nawet 1000 osób. Największą popularność Zoom osiągnął w trakcie pandemii, ale z czasem zainteresowanie tym rozwiązaniem zaczęło spadać. Firma zmieniła kierunek, w którym będzie zmierzać - jest nim sztuczna inteligencja. Przedsiębiorstwo ma też nową nazwę.
Firma Zoom postanowiła zmienić swój kierunek rozwoju. Uwidacznia się to zarówno w nowej nazwie, jak i funkcjach AI, które są dostępne na platformie. W skład tych ostatnich wchodzi np. asystent AI Companion 2.0.
Zoom: Szyfrowanie end-to-end dla wszystkich użytkowników
Jako że przedsiębiorstwo Zoom nie skupia się już przede wszystkim na rozmowach wideo, to z nowej nazwy uciekło angielskie słowo, które do nich nawiązywało. Teraz firma przyjęła nazwę Zoom Communications Inc. - wcześniej Zoom Video Communications Inc. Oprogramowanie służące do tej pory do wideokonferencji zmienia się w platformę roboczą zasilaną sztuczną inteligencją, która ma zaoferować dużo więcej. Głównym wyróżnikiem jest asystent kolejnej generacji o nazwie AI Companion 2.0, który ma pomóc w efektywniejszej pracy, a dostępny jest na panelu bocznym. Podsumuje on skończone spotkania (ma bowiem dostęp do wiadomości z chatu, transkrypcji spotkań i rozmów audio, dokumentów, a także wirtualnych tablic) oraz przygotuje do następnych, a także wygeneruje odpowiedzi na wiadomości mailowe.
Zoom: Pranki i trollowanie na cudzych kanałach przestępstwem
Asystent może też wyszukiwać informacje w Internecie, a z czasem będzie mógł zostać bardziej spersonalizowany przez każdą firmę. Platforma umożliwi też stworzenie cyfrowego awatara na podstawie wizerunku konkretnej osoby, który będzie mógł być używany w generowanych (z opisów tekstowych) klipach wideo. Natomiast w tych ostatnich przypadkach trzeba poczekać na dodatek, który ma się pojawić w 2025 roku. Przedsiębiorstwo oferuje również swoją aplikację w edycjach dla poszczególnych branż - dostępne narzędzia są wtedy do nich dostosowane. Jeżeli chcemy się dowiedzieć więcej na ten temat, to warto zajrzeć na tę stronę internetową, gdzie szczegółowo omówiono rozwiązania AI dostępne na Zoomie.