Znamy koszty wdrożenia zabezpieczenia Denuvo w grach AAA
Denuvo jest obecnie jednym z najbardziej znienawidzonych przez graczy (i testerów) zabezpieczeń antypirackich, które dodatkowo wcale nie są tak skuteczne jakby twórcy sobie tego życzyli. Szybkie łamanie kolejnych wersji, materiały potwierdzające wpływ użycia programu na wydajność ogólną gier czy limity odpalanych konfiguracji (to akurat częściej tyczy się testerów sprzętu) to tylko niektóre wady omawianej technologii. Przez długi czas zastanawialiśmy się, jaki jest rzeczywisty koszt takiego zabezpieczenia na tle ogólnych kosztów, które trzeba pokryć na produkcję i marketing gry AAA. Okazuje się, że dla dużych wydawców, wydatek jaki trzeba ponieść na wdrożenie zabezpieczenia antypirackiego Denuvo wcale nie jest wysoki.
Dowiedzieliśmy się, że roczny koszt zabezpieczenia Denuvo Anti-Tamper w grze AAA wynosi od 60 do 140 tysięcy euro w zależności od stopnia zabezpieczenia. Na tle kosztów gry AAA nie jest zatem zbyt wysoki.
Denuvo jest obecnie najczęściej wybieranym zabezpieczeń antypirackich ze względu na jego wysoką skuteczność w pierwszych tygodniach (czasami także miesiącach) od momentu debiutu chronionym nim gier. To właśnie ten okres dla wydawców jest najważniejszy, gdy o grze mówi się najszerzej i najwięcej egzemplarzy jest sprzedawanych. Gracze coraz częściej decydują się na zakup w momencie premiery lub krótko po niej, bo nie chcą także czekać na spiraconą wersję, która może pojawić się miesiące po debiucie danej gry. Dla wydawcy to najlepsze rozwiązanie, a gdy kurz po premierze opadnie, często decydują się usunąć Denuvo, które w dalszej perspektywie czasu jest już niepotrzebne.
Na bazie dokumentacji gry Crysis Remastered dowiedzieliśmy się jakie są koszta wdrożenia zabezpieczenia Denuvo Anti-Tamper. Podstawowy koszt to 60 tysięcy euro (ok. 270 tysięcy złotych). Do kosztów można dodać kolejne 80 tysięcy euro, jeśli firma będzie chciała dodać do gry "unikalne szyfrowanie", jak określa to źródło. Łączy koszt zatem to maksymalnie 140 tysięcy euro - finalną cenę można obniżyć jeśli wydawca do końca marca 2021 roku zdecyduje się wydać swoją grę. Największe zniżki czekają na tych, którzy wydadzą tytuł na platformie Epic Games Store. Jak z pewnością wiecie, Crysis Remastered został wydany właśnie na Epicu, dzięki czemu za pierwszy rok korzystania z Denuvo, cenę obniżono do 126 tysięcy euro. Dokumentacja zawiera jednak informację o sytuacji, gdyby sprzedaż gry przerosła oczekiwania. Przy sprzedanych 500 tysiącach egzemplarzy, firma odpowiadająca za Denuvo pobiera jednorazową opłatę w wysokości 60 tysięcy euro. Gdyby jednak tyle udało się faktycznie sprzedać lub więcej, taki dodatkowy koszt dla firmy nie jest zbyt duży. Wygląda więc na to, że im większy wydawca i im większa gra AAA, tym koszt implementacji Denuvo będzie mniej odczuwalny. Daje to kolejny ogląd na to, dlaczego wydawcy tak chętnie decydują się na to rozwiązanie.
Powiązane publikacje

Generator wideo OpenAI Sora tworzy imponujące filmy, ale niestety powiela społeczne uprzedzenia
32
Microsoft prezentuje DirectX Raytracing 1.2, które przyniesie znaczące ulepszenia wydajności i wizualizacji w grach
83
Anthropic Claude zyskał dostęp do internetu. Nowa funkcja zwiększa użyteczność AI w codziennych zastosowaniach
17
Meta AI trafia w końcu do Europy, ale w ograniczonej wersji i bez funkcji generowania obrazów
6