HP przyzna się do praktyk korupcyjnych w naszym kraju?
Co jakiś czas do mediów jak bumerang wraca sprawa korupcji w Polsce - oczywiście ręka rękę myję nie tylko w naszym kraju, jednak co nas obchodzą afery w Europie Zachodniej lub za Oceanem, skoro na własnym podwórku dosłownie od przedszkola do wielkich korporacji i ważnych urzędów istnieje problem płatnej protekcji. Z pogardą patrzymy na prywatne osoby biorące udział w takich procederach, a co dopiero powiedzieć o instytucjach i służbach, które mają chronić nasze bezpieczeństwo i... zmniejszać zjawisko korupcji? Nie tak dawno było głośno o wielkich przetargach na zakup sprzętu elektronicznego, a teraz docierają do nas bardzo ciekawe informacje związane z kolejnymi dostawami sprzętu dla polskich instytucji. Bartłomiej Sienkiewicz będący Ministrem Spraw Wewnętrznych poinformował, ze czeka nas przełomowy moment w rozwiązaniu sprawy korupcji przy zakupie elektroniki finansowanym z budżetu państwa.
Głównym aktorem przedstawienia ma być firma Hewlett-Packard, jaka ma przyznać się do stosowania praktyk korupcyjnych w Polsce. Globalny zarząd korporacji odcina się oczywiście od działań polskiej filii HP, która miała być zbyt słabo nadzorowana przez główne oddziały producenta. Cała sprawa wyszła na jaw dzięki współpracy polskiego Centralnego Biura Śledczego z amerykańskim FBI - obydwie służby zebrały ponoć mocne dowody na praktyki korupcyjne HP w Polsce, więc firma nie może zrobić nic innego jak samodzielnie wydać oświadczenie o takim procederze z jednoczesnym ubolewaniem nad zaistniałą sytuacją.
Nie pierwsza i nie ostatnia taka afera w Polsce...
A kto może być winny po stronie naszych władz? Podejrzenia kierowane są w stronę Centrum Projektów i Usług Informatycznych MSWiA oraz Komendę Główną Policji... Hewlett-Packard oprócz potężnej kary finansowej (oczywiście w tym momencie nie znamy jej wysokości) ma również otrzymać znacznie mniejsze pole do manewru przy przyszłych przetargach - obecny oddział HP zostanie prawdopodobnie przemianowany na niewielką filię skupiającą się wokół sprzedaży konsumenckiej.
Źródło: TVN24 BiŚ
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57