Wykradzione dane polskich klientów z kilku banków są na sprzedaż
Bankowość internetowa to niewyobrażalna wręcz wygoda, z której korzysta już większość Polaków. Trudno się temu dziwić, gdy w kilka sekund można sprawdzić stan swojego konta czy zlecić przelew bez wychodzenia z domu. Jednak jak wszystko co "online" masa tu zagrożeń. Tym razem winni jednak nie są użytkownicy. Na jednym z forum dostępnych w sieci Tor pojawiła się ciekawa oferta od anonimowego internauty. Ma on bowiem na sprzedaż bazy danych obejmujące szczegółowe dane klientów czterech dużych polskich banków. Mowa o użytkownikach Crédit Agricole, Idea Bank, ING Bank Śląski oraz mBanku. Cena za całość? Śmiesznie niska, bo wynosząca nieco ponad dziesięć tysięcy złotych.
Biorąc pod uwagę jakie informacje zawierają wpisy oraz ich ilość mowa prawdopodobnie o pośredniku z branży kredytowej lub windykacyjnej.
Dotkliwy atak na InPost - wyciek danych ponad 50 tys. osób
Jak donosi Niebezpiecznik w miniony weekend na jednym z "ukrytych" polskich for, które znajduję się w sieci Tor pojawiło się ciekawe ogłoszenie. Anonimowy użytkownik zamieścił temat, w którym na sprzedaż ma bazy danych z czterech różnych, dużych i operujących na polskim rynku banków. Mowa o podmiotach takich jak Crédit Agricole, Idea Bank, ING Bank Śląski oraz mBank. Pojedyncza pozycja zawiera komplet danych, między innymi kwoty na rachunkach, numer rachunku, pesel oraz imię i nazwisko właściciela, adres wraz z kodem pocztowym i miastem plus numer telefonu oraz adres e-mail.
Hakerzy skradli Ethereum warte ponad 30 milionów dolarów
Zaradny sprzedawca posiada łącznie informacje o 3535 rachunkach i chce je wszystkie sprzedać. Mowa o pakietach dotyczących konkretnego banku, cena "za osobę" to 3 złote. Łącznie daje to 10605 złotych, acz przy zakupach hurtowych przewidziana jest zniżka. Tanio, biorąc pod uwagę, że minimalna kwota na pojedynczym koncie to 10000 złotych. Wpierw jednak wymagana jest wiedza i pomysł, jak je stamtąd wydobyć. Czy to oszustwo? Raczej nie, biorąc pod uwagę, że internauta nie ma nic przeciwko usłudze escrow. Ważniejszym pytaniem jest skąd bazy danych zostały pozyskane. Biorąc pod uwagę jakie informacje zawierają oraz ilość wpisów mowa prawdopodobnie o jakimś pośredniku z branży kredytowej lub windykacyjnej. Na oficjalne stanowisko banków trzeba jeszcze poczekać.
Aktualizacja - 25.09.2017 16:30
Przedstawiciele Idea Banku, podmiotu z największą ilością danych wykradzionych ich klientom, skontaktowali się z naszą redakcją. W krótkim komunikacie informują, że opisywana dzisiaj sprawa na PurePC.pl jest im znana. Aktualnie całe zdarzenie jest szczegółowo analizowane we współpracy z organami ścigania.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57