Wiceprezes Samsunga wraca do firmy po 18 miesiącach spędzonych w więzieniu. Wszystko w imię dobra narodowego
Li Dze Jong, znany jako Jay Y. Lee, wiceprezes Samsunga skazany za przekupstwo i malwersacje został zwolniony warunkowo z więzienia. Po spędzeniu za kratami osiemnastu miesięcy niezwłocznie udał się do siedziby Samsunga. Choć według wielu organizacji warunkowe uwolnienie Lee kłóci się z ideą działań antykorupcyjnych, decyzja władz Korei Południowej ma charakter interesu narodowego. Według szacunków Samsung Group odpowiada za 10-20% PKB macierzystego kraju koncernu. Z uwagi na dotychczasowe sukcesy wiceprezesa przewiduje się, iż jego powrót może mieć kluczowy wpływ na poprawę wzrostu gospodarczego. W grę wchodzą bowiem pewne decyzje związane z fabryką chipów w USA. Niedobory układów powodują naciski na przyspieszenie procesu.
Wiceprezes Samsunga, Jay Y. Lee został zwolniony z więzienia, w którym spędził półtora roku. Niestety, to nie koniec jego problemów. Lee będzie musiał odpowiedzieć na kolejne zarzuty natury finansowej.
Samsung Galaxy A72 – Test smartfona dla estetów i osób poszukujących dobrego brzmienia z głośników stereo
Biuro prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina podaje, iż warunkowe zwolnienie Lee z aresztu jest zgodne z interesem narodowym. Pogłębiający się kryzys na rynku półprzewodników wymaga stanowczych działań, w tym podjęcia dalszych decyzji dotyczących budowy fabryki chipów w USA. Przedsięwzięcie warte 17 mld dolarów może rozwiązać pewne problemy, ale uwolnienie Lee wiążę się z czymś jeszcze. Nieoficjalnie mówi się bowiem, że zagraniczne wpływy wiceprezesa Samsunga mogą oznaczać również poprawę dostępności szczepionek. Jest to jednak niepotwierdzona przez przedsiębiorstwo informacja. Jay Y. Lee zapewnia, że zrozumiał swój błąd i przeprasza, zapowiadając poprawę.
Test smartfona Samsung Galaxy A52 5G – Super AMOLED, odświeżanie 120 Hz, świetny aparat, IP67 i modem 5G
Lee, spędził w seulskim więzieniu zaledwie 18 z 30 orzeczonych miesięcy kary. Uwolnienie miało miejsce tuż przed Dniem Wyzwolenia Korei spod japońskiej okupacji. Osadzenie wiceprezesa Samsunga oznaczało opóźnienia w realizacji dotychczasowych planów firmy, co w dłuższej perspektywie mogło mieć negatywny wpływ na gospodarkę kraju. Pozostaje jeszcze pytanie, jak długo Lee pozostanie na wolności. Okazuje się bowiem, że przeciwko niemu prowadzone są jeszcze dwa inne procesy dotyczące oszustw księgowych i manipulacji cenami akcji.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
40
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
76