Trzydzieści lat temu – 6 sierpnia 1991 roku – uruchomiono pierwszą stronę internetową
Gdyby dziś zabrakło nam internetu w formie takiej, jaką znamy, wielu mogłoby to uznać za rodzaj kataklizmu. A przecież jeszcze kilkanaście lat temu nie wyobrażaliśmy sobie nawet, że taka forma komunikacji, nauki czy rozrywki stanie się naszą codziennością. Wszystko zaczęło się przed trzydziestoma laty, dokładnie 6 sierpnia 1991 roku, kiedy to Tim Berners-Lee uruchomił pierwszą stronę internetową. W zasadzie nie przypominała ona tego, z czym spotykamy się obecnie każdego dnia. Strona działała mianowicie w trybie tekstowym, choć do jej działania wykorzystano używanego do dziś HTML-a (opracowanego nomen omen przez Bernersa).
6 sierpnia 1991 roku Tim Berners-Lee uruchomił pierwszą stronę internetową. Dziś mija już trzydziesta rocznica tego wyjątkowego wydarzenia.
YouTube Premium Lite – tańszy abonament wyłącznie usuwający reklamy. Ruszyły pierwsze testy w Europie
W roku 1989, absolwent fizyki na Oxfordzie nazwiskiem Tim Berners-Lee przedstawił menedżerom CERN-u propozycję systemu zarządzania informacjami, który wykorzystywał hipertekst do łączenia dokumentów na różnych komputerach, które to były podłączone do Internetu. Propozycja ta, określona przez jego szefa jako "niejasna, ale ekscytująca", początkowo nie została przyjęta. Berners-Lee połączył więc siły z Robertem Cailliau, belgijskim inżynierem z CERN, aby dopracować projekt, który ostatecznie przyjął nazwę WorldWideWeb.
Tim Berners-Lee pozuje przed pierwszym serwerem World Wide Web
Japonia bije kolejny rekord prędkości Internetu - tym razem został on pobity niemal dwukrotnie
Do końca 1990 roku Berners-Lee, używając zaprojektowanego przez Steve'a Jobsa komputera NeXT, opracował kluczowe technologie, które stanowiły podstawę sieci, w tym Hypertext Markup Language (HTML), służący do tworzenia stron WWW; Hypertext Transfer Protocol (HTTP), zestaw reguł służących do przesyłania danych przez sieć oraz Uniform Resource Locators (URL), czyli adresy WWW służące do znajdowania dokumentów lub stron. Stworzył również podstawową przeglądarkę i oprogramowanie serwera WWW.
Komputer, na którym uruchomiono pierwszy serwer WWW
Messenger Kids wkracza na urządzenia z Androidem. Facebook celuje w grupę wiekową 6 - 12 lat, ale póki co nie w Polsce
Początek sieci, jako publicznie dostępnej usługi w Internecie, nastąpił jednak dopiero 6 sierpnia 1991 roku. Wtedy to Berners-Lee opublikował pierwszą w historii stronę internetową. Była to strona poświęcona projektowi World Wide Web, opisująca sieć i sposób jej używania. Adres URL strony umieszczonej na komputerze NeXT brzmiał http://info.cern.ch. Berners-Lee od początku zapewniał, że nigdy nie próbował zarobić na swoim "wynalazku". Chciał wyłącznie, aby internet był otwarty i wolny, a także by mógł rozwijać się tak szybko, jak to tylko możliwe.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57