Intel wycofał się z produkcji modemów 5G dla smartfonów
Intel ogłosił informację o rezygnacji z działalności na rynku modemów 5G do smartfonów. Zgodnie z zapowiedziami spółki, jej działania w zakresie łączności bezprzewodowej 5G będą koncentrować się teraz jedynie wokół infrastruktury sieciowej. Dyrektor generalny Intela Bob Swan podkreślił, że firma nie widzi „jasnej drogi do rentowności i pozytywnych zwrotów” na tym poletku. Cena akcji przedsiębiorstwa po ogłoszeniu tej decyzji wzrosła o około 4 proc. Decyzja Intela jest interesująca, ponieważ zaledwie parę miesięcy temu Apple wybrało ten koncern jako jednego z głównych dostawców modemów dla iPhone’ów i iPadów. Nie jest pewne czy decyzja niebieskich wynika jedynie z chłodnej kalkulacji, zestawiającej ze sobą koszty inwestycji w opracowanie i produkcję nowych podzespołów z potencjalnymi, niesatysfakcjonującymi zarobkami wynikającymi z ich sprzedaży.
Uczestniczenie w procesie rozwijania sieci 5G może przynieść duży zysk firmom zajmujących się zarówno dostarczaniem infrastruktury, jak i smartfonów na rynek.
Jak czytamy w oświadczeniu, firma „nie spodziewa się uruchomienia linii modemów 5G przeznaczonych dla smartfonów (red. i tabletów)”. Bardzo prawdopodobne jest również to, że Apple wycofało się z zamówienia, decydując się jedynie na rozwiązania dostarczane przez Qualcomma. Prezes i główny analityk firmy Moor Insights & Strategy Patrick Moorhead przekazał prasie, że na chwilę obecną brakuje odpowiednich dowodów w celu potwierdzenia którejkolwiek z tych wersji. Jego zdaniem Intel mógł mieć problemy z przestrzeganiem założonego harmonogramu, toteż Apple zrezygnowało ze współpracy z nim.
Intel wraca. Samsung traci pozycję lidera branży półprzewodników
Łączność 5G to kolejny duży krok dla rozwoju ogółu technologii bezprzewodowej. W porównaniu do dzisiejszych sieci bezprzewodowych 4G oczekuje się, że tego typu infrastruktura zapewni konsumentom dużo szybszą transmisję danych niż ma to miejsce obecnie. W celu obsługi tej technologii wymagane są jednak nowe układy scalone, których dostarczenie na rynek jest potencjalnym zarobkiem zarówno dla firm pokroju Intela czy Qualcomma, jak i samych producentów smartfonów, mających okazję do agresywnej promocji swoich produktów.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4