Sony prezentuje czterowarstwowy Blu-ray o pojemności 128 GB
Całe Red Dead Redemption 2 będzie mogło zmieścić się na Blu-ray. Sony wprowadza na rynek czterowarstwowe płyty Blu-ray o pojemności 128 GB zgodne ze standardem BDXL. Produkowane są one w wersji Recordable – do jednokrotnego zapisu. Fachowe oznaczenie produktu to Sony BNR4VAPJ4. Na nośniku zmieści się - jak zapewnia Sony - do 920 minut cyfrowych nagrań w bardzo dobrej jakości. Jest to ponad 15 godzin na filmy. A to z kolei oznacza, że na pojedynczym krążku będziemy mogli mieć na przykład wszystkie trzy części Władcy pierścieni w edycji rozszerzonej :) Jeśli przeznaczymy 16 GB na godzinę filmu w jakości 4K oznacza to, że na nowej płycie zmieści się około ośmiu godzin, co jest imponującym wynikiem.
Chociaż ogólne specyfikacje BDXL zostały ogłoszone w 2010 roku dopiero teraz udało się wyprodukować płytę o pojemności 128 GB
Sony zapewnia, że są to pierwsze czterowarstwowe dyski Blu-ray o takiej pojemności. Są one już dostępne - póki co w Japońskim sklepie koncernu. Cena to około 13 dolarów amerykańskich za sztukę. Mają one przeznaczone zarówno dla zwykłych użytkowników, jak i profesjonalistów czy firm. Najnowsze, czterowarstwowe dyski BD-R XL firmy Sony mogą przechowywać do 128 GB treści, są nośnikami jednorazowymi i wymagają określonych napędów Blu-ray do zapisu danych - Blu-ray Disc Recordable Format Version 2.2. Sony dodaje, że na nowych dyskach dane mogą być zapisywane cztery razy szybciej niż na zwykłych Blu-ray.
Sony spodziewa się rekordowego zysku. Głównie dzięki PlayStation
Standardowo płyta Blu-ray pozwala na zapisanie 25 GB danych na płytach jednowarstwowych. W użytku są również płyty dwuwarstwowe o pojemności 50 GB. W 2010 roku rozszerzono standard Blu-ray dodając do specyfikacji trójwarstwowe płyty o pojemności 100 GB. Nowe nośniki zostały nazwane BDXL i nie są one kompatybilne ze starszymi urządzeniami. Blu-ray, Blu-ray disc (BD) to format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Prace nad technologią BD rozpoczęły się w 1992 roku w Japonii.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4