Sony prezentuje czterowarstwowy Blu-ray o pojemności 128 GB
Całe Red Dead Redemption 2 będzie mogło zmieścić się na Blu-ray. Sony wprowadza na rynek czterowarstwowe płyty Blu-ray o pojemności 128 GB zgodne ze standardem BDXL. Produkowane są one w wersji Recordable – do jednokrotnego zapisu. Fachowe oznaczenie produktu to Sony BNR4VAPJ4. Na nośniku zmieści się - jak zapewnia Sony - do 920 minut cyfrowych nagrań w bardzo dobrej jakości. Jest to ponad 15 godzin na filmy. A to z kolei oznacza, że na pojedynczym krążku będziemy mogli mieć na przykład wszystkie trzy części Władcy pierścieni w edycji rozszerzonej :) Jeśli przeznaczymy 16 GB na godzinę filmu w jakości 4K oznacza to, że na nowej płycie zmieści się około ośmiu godzin, co jest imponującym wynikiem.
Chociaż ogólne specyfikacje BDXL zostały ogłoszone w 2010 roku dopiero teraz udało się wyprodukować płytę o pojemności 128 GB
Sony zapewnia, że są to pierwsze czterowarstwowe dyski Blu-ray o takiej pojemności. Są one już dostępne - póki co w Japońskim sklepie koncernu. Cena to około 13 dolarów amerykańskich za sztukę. Mają one przeznaczone zarówno dla zwykłych użytkowników, jak i profesjonalistów czy firm. Najnowsze, czterowarstwowe dyski BD-R XL firmy Sony mogą przechowywać do 128 GB treści, są nośnikami jednorazowymi i wymagają określonych napędów Blu-ray do zapisu danych - Blu-ray Disc Recordable Format Version 2.2. Sony dodaje, że na nowych dyskach dane mogą być zapisywane cztery razy szybciej niż na zwykłych Blu-ray.
Sony spodziewa się rekordowego zysku. Głównie dzięki PlayStation
Standardowo płyta Blu-ray pozwala na zapisanie 25 GB danych na płytach jednowarstwowych. W użytku są również płyty dwuwarstwowe o pojemności 50 GB. W 2010 roku rozszerzono standard Blu-ray dodając do specyfikacji trójwarstwowe płyty o pojemności 100 GB. Nowe nośniki zostały nazwane BDXL i nie są one kompatybilne ze starszymi urządzeniami. Blu-ray, Blu-ray disc (BD) to format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Prace nad technologią BD rozpoczęły się w 1992 roku w Japonii.