Sandisk ma w planach dyski SSD o rekordowej pojemności. Trafią do centrów danych, ale trochę jeszcze na nie poczekamy
Powszechnie uważa się, że nośniki SSD nie oferują tak dużej przestrzeni dyskowej, jak tradycyjne HDD. Wraz z upływem czasu stwierdzenie to staje się jednak coraz bardziej nieaktualne. Dotyczy to przede wszystkim sprzętu skierowanego centrów danych. Firma Sandisk chce wykonać kolejny krok na drodze do ich upowszechnienia także w tym segmencie rynku. Już wkrótce do klientów mają trafić SSD oferujące kilkaset TB pojemności, a plany sięgają jeszcze dalej.
Sandisk chce w przeciągu kilku lat wprowadzić na rynek korporacyjny nośniki SSD, których pojemność sięgnie 1 PB. Ma to umożliwić nowa technologia UltraQLC, w skład której wchodzi zaawansowany kontroler pamięci.
SanDisk Desk Drive - nowy zewnętrzny nośnik SSD o pojemności 8 TB. Kompaktowy model z funkcją automatycznej kopii zapasowej
Firma Sandisk podczas jednej z konferencji zapowiedziała wprowadzenie na rynek nośników SSD wykorzystujących technologię UltraQLC. Jest to jednak nie tyle nowy rodzaj komórek, co połączenie pamięci BICS 8 QLC 3D NAND z zaawansowanym technologicznie 64-kanałowym kontrolerem. Rozwiązanie to przenosi do sprzętowych akceleratorów wiele zadań obsługiwanych dotychczas przez firmware. To zaś oczywiście oznacza mniejsze opóźnienia, wyższy transfer danych i lepszą efektywność energetyczną. Na początek UltraQLC zostanie wykorzystane wraz z chipami NAND flash o pojemności 2 Tb. Ma to jeszcze w tym roku zaowocować dyskami SSD o pojemności 128 TB. Według zaprezentowanych materiałów liczba ta będzie podwajana co roku, a to oznacza, że do 2027 roku na rynek trafią nośniki oferujące nawet 512 TB przestrzeni.
SanDisk zaprezentował nowe przenośne dyski HDD G-DRIVE i duże macierze G-RAID. Premierę miały również karty pamięci 2 TB i 4 TB
Plany Sandisk są jednak dalekosiężne. Firma myśli bowiem już o przygotowaniu dysków SSD mogących pomieścić nawet 1 PB danych. Choć nie padła deklaracja, że stanie się to w 2028 roku, to przedsiębiorstwo chce osiągnąć ten pułap w kolejnych latach. Wydaje się zatem, że to tradycyjne dyski twarde napotkają wkrótce na bardziej restrykcyjne bariery technologiczne w kwestii zwiększania ich pojemności. Warto też odnotować, że w trakcie konferencji przedstawiciele Sandisk odnieśli się także do możliwości wprowadzenia na rynek pamięci 3D DRAM. Rozwiązanie to byłoby odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie dużych modeli językowych na ilość i szybkość pamięci. Prace nad takim rozwiązaniem toczą się w kilku miejscach, ale moduły 3D DRAM nie zagoszczą szybko w centrach danych. Na chwilę obecną nie ma jeszcze gwarancji, że uda się przełamać wszystkie bariery technologiczne w ich konstrukcji.
Powiązane publikacje

ADATA SC730 - przenośny nośnik SSD o wielkości pendrive. Dwa porty USB i kompatybilność z macOS, Windowsem i Androidem
39
Western Digital żegna się rynkiem nośników SSD i stawia na rozwój HDD dla segmentu AI. To koniec pewnej ery
48
Samsung 9100 Pro to kolejny konsumencki nośnik SSD od koreańskiej firmy posiadający złącze PCIe 5.0
20
Seagate IronWolf Pro - pojawiły się kolejne przypadki sprzedawania używanych dysków twardych jako nowych
34