Samsung produkuje już układy SoC w procesie 10 nm FinFET
Jedną z oznak postępu technologicznego jest coraz to niższa litografia, w której wykonywane są chipy mające przeróżne zastosowanie. Jeszcze niedawno temu w naszych komputerach królowały (a może nadal królują?) procesory wykonane w procesie technologicznym 22 nm i karty graficzne w 28 nm, jednak ostatnimi czasy dokonał się na tym polu zauważalny przeskok, gdyż oba te komponenty występują teraz w odmianach 14 nm. Z racji tego, że popularny krzem też ma swoją granicę, produkcja chipów w jeszcze niższej litografii wcale nie będzie łatwiejsza i na tym polu rewolucji raczej nie powinniśmy się spodziewać. Nie przeszkadza to jednak producentom w ciągłym rozwoju swoich technologii. Samsung właśnie oficjalnie ogłosił, że jako pierwszy rozpoczął masową produkcję układów SoC w procesie 10 nm FinFET. Pierwsze powinny zadebiutować już początku przyszłego roku.
Samsung jako pierwszy rozpoczął masową produkcję układów SoC w procesie 10 nm FinFET. Pierwsze powinny zadebiutować już początku przyszłego roku.
Oczywiście fakt, że technologia 10 nm staje się powszechna w fabrykach Samsunga nie oznacza, że w najbliższych miesiącach rynek zaleją przeróżne układy wyprodukowane w tej właśnie litografii. Jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu firmy, mam tutaj do czynienia z procesem 10 nm FinFET LPE (Low-Power Early), a to oznacza, że skorzystają z niego tylko układy SoC kierowane na rynek urządzeń mobilnych. W jego uzysku z pewnością pomogło zastosowanie tranzystorów 3D, a także znaczące usprawnienia w architekturze samego chipu (w porównaniu do 14 nm).
Nowy proces powinien dać znaczące korzyści pod względem wydajnościowym oraz energetycznym. Samsung zakłada, że SoC wykonane w nowej litografii będzie dysponowało 27% większą mocą obliczeniową, a przy okazji pobierze nawet o 40% mniej prądu względem dotychczasowych układów. Oznacza to, że ogólna poprawa efektywności energetycznej wyniesie ok. 30%. Kiedy będziemy mieli do czynienia z nowymi chipami? Możliwe, że już na początku 2017 roku, kto wie, być może z okazji premiery Samsunga Galaxy S8 - taki scenariusz wydaje się być bardzo prawdopodobny. Przy okazji zapowiedziano również, że planowana jest już masowa produkcja układów w drugiej generacji procesu 10 nm (LPP). Rozpocznie się ona w drugiej połowie następnego roku.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4