Raspberry Pi Zero W - nowy mikrokomputer za 48 złotych
W lutym 2012 roku światło dzienne ujrzało Raspberry Pi o oznaczeniu A. Był to mikrokomputer o bardzo atrakcyjnej cenie oparty na jednym obwodzie drukowanym o wielkości karty kredytowej. Malina spotkała się z wybitnie dobrym odzewem społeczności, czego efektem były kolejne jej odsłony. W listopadzie 2015 roku na rynek wypuszczone zostało Raspberry Pi Zero, czyli jeszcze mniejsza wersja, która pozbawiona pewnych złącz kosztowała 5 dolarów. Szał ogarnął wszystkich, zarówno fanów domotyki jak i osoby z krajów dopiero się rozwijających. Teraz, w piąte urodziny, Raspberry Pi Foundation prezentuje Raspberry Pi Zero W, czyli dobrze nam znaną wersja Zero wyposażona w łączność bezprzewodową.
Raspberry Pi Zero W wyceniono na 10 dolarów lub 9,60 funta, co daje około 40 do 50 złotych. Problemem jednak znowu może okazać się dostępność.
Najnowsza odsłona miniaturowego komputera Raspberry Pi Zero W to tak naprawdę raczej odświeżony, aniżeli faktycznie nowy produkt. Wymiary pozostały bez zmian i mowa tutaj o 65 x 30 milimetrach, podobnie sprawa ma się z główną specyfikacją. Układ SoC to BCM2835, czyli jednostka identyczna do tej, którą zastosowano w RPi 1, z podkręconym zegarem do 1000 MHz. Również pamięć RAM pozostała nietknięta i wynosi 512 MB. W przypadku portów znajdziemy tutaj miniHDMI, USB (OTG), Micro USB służące zasilaniu, GPIO x40 oraz złącze CSI dla kamery. Nowością jest wbudowana łączność bezprzewodowa poprzez Bluetooth oraz WiFi.
Raspberry Pi Zero - Minikomputer za 5 dolarów
Raspberry Pi napędza... ręczną wyrzutnię rakiet
Obecność modułów sieci bezprzewodowej to zasługa układu Cypress CYW43438, który ma zapewnić możliwość wykorzystania Blutooth 4.0 oraz WiFi w teoretycznym standardzie 802.11n. Jednak jego niska przepustowość sprawia, że połączeniu parametrami bliżej będzie do 802.11g. Mimo wszystko, biorąc pod uwagę jak chętnie Raspberry Pi Zero W wykorzystywane jest w domotyce będzie to użyteczny dodatek. Brytyjski mikrokomputer od wczoraj dostępny jest już w sprzedaży. Najnowszą malinę wyceniono na 10 dolarów lub 9,60 funta, co daje około 40 do 50 złotych. Niestety problemem znowu może okazać się dostępność, bowiem cześć sklepów wyprzedała już swoje zapasy. Na zakończenie warto również wspomnieć, że Raspberry Pi Foundation wydało kolejną oficjalną obudowę.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4