Raspberry Pi 3 A+ - Nowa odsłona małej i taniej Malinki
W ostatnich dniach jest u nas całkiem głośno o niewielkich, jednopłytkowych komputerach. Pisaliśmy już o Rock Pi, czyli alternatywie dla Malinki, pisaliśmy o gotowym zestawie gamingowym do samodzielnego złożenia w postaci POCO, a teraz pora na kolejne doniesienia dotyczące samego Raspberry Pi. Znana wszystkim fundacja zaprezentowała oficjalnie i wypuściła do sprzedaży nowy model swojego urządzenia. Mowa o Raspberry Pi 3 A+, czyli wariancie zdecydowanie bardziej kompaktowym, ale niemalże równie funkcjonalnym. Jest on jednak odczuwalnie tańszy, a przy tym posiada wbudowany moduł do łączności bezprzewodowej za pomocą standardu WiFi 2,4 GHz i 5 GHz oraz Bluetooth 4.2.
Raspberry Pi 3 A+ trafiło już do sprzedaży i kosztuje około 119 złotych.
Rock Pi - Nadciąga tańsza i lepsza alternatywa dla Raspberry Pi
Raspberry Pi 3 A+ to niewielki, jednopłytkowy komputer oparty na 4-rdzeniowym (Cortex-A53), 64-bitowym procesorze Broadcom BCM2837B0 o taktowaniu 1,4 GHz oraz 512 MB pamięci RAM LPDDR2. Tym razem jednak otrzymujemy fabrycznie zainstalowany moduł od łączności bezprzewodowej, który ukryty został pod metalową czapką z wygrawerowaną malinką. Obsługuje on standard WiFi 802.11.b/g/n/ac 2,4 GHz oraz 5 GHz i Bluetooth 4.2/BLE. Wśród złącz znajdziemy pełnowymiarowe HDMI, 4-polowy port jack, USB 2.0 typu A, MIPI DSI i MIPI CSI (dla wyświetlacza i kamery) oraz wejście na kartę pamięci typu microSD.
POCO: kieszonkowe Raspberry Pi do samodzielnego złożenia
Zasilanie Malinki odbywa się tak jak zawsze - albo przez port micro USB, albo za sprawą złącza GPIO. W drugim przypadku mowa o standardowym rozkładzie 40-pinów. Warto jednak pamiętać, że w porównaniu do klasycznego Raspberry Pi brak tutaj fizycznego gniazda RJ-45, więc odpada (proste) połączenie urządzenia do sieci przy pomocy kabla. Prócz tego od strony fizycznej nie zmieniło się praktycznie nic - kształt, rozmiar oraz rozmieszczenie portów jest takie samo jak w starszym Rasperry Pi 1 A+. Model Raspberry Pi 3 A+ trafił już do sprzedaży i dostępny jest za 23 funtów za granicą lub 119 złotych w Polsce.
Powiązane publikacje

Orange Pi 5B - zaktualizowana wersja płytki SBC nareszcie jest w stanie obsłużyć łączność bezprzewodową
3
Microsoft Bing wkrótce doczeka się integracji z generatorem DALL-E. Wstępna wersja narzędzia jest już dostępna do testowania
15
Midjourney V5 - nadchodzi kolejna generacja oprogramowania tworzącego obrazy z tekstu. Efekty są imponujące
29
Silicon Labs xG27 - rodzina maleńkich chipów, które pozwolą nam kontrolować nasze zdrowie poprzez... noszenie ich na zębie
21