QNAP - odwiedziliśmy stanowisko firmy na targach Computex
Tegoroczne stoisko firmy QNAP na Computex 2017 obfituje w sporo różnych nowinek. Mowa zarówno o propozycjach sprzętowych, jak i wszelakim oprogramowaniu służącym do obsługi NAS. Rzuciliśmy już okiem na największe z zaskoczeń, czyli pierwsze serwery oparte na procesorach AMD Ryzen 5 i Ryzen 7. Teraz pora poświęcić nieco uwagi temu, co może zadowolić aktualnych posiadaczy produktów QNAP. Firma bowiem przedstawiła trochę nowych aplikacji, jak i dopracowała te, które do tej pory pokazywane były tylko w wersji beta. Mowa między innymi o narzędziu DJ2 Live do streamingu wideo w 4K i 360 stopniach, QIoT Suite dla internetu rzeczy czy IFTTT Agent do sterowania urządzeniami podpiętymi do danej sieci.
To co zaskoczyło mnie najbardziej, to obecność całej linii produktów opartych na najwydajniejszych procesorach AMD, czyli serii Ryzen 7 i Ryzen 5.
Stoisko QNAP w tym roku obfitowało w sporo różnych niespodzianek, które powinny usatysfakcjonować osoby zarażone bakcylem fascynacji rozwiązaniami sieciowymi. W przypadku oprogramowania pierwsze skrzypce grała platforma DJ2 Live, czyli narzędzie umożliwiające przy wykorzystaniu serwera NAS łatwą transmisję nagrań w rozdzielczości 4K oraz formacie 360 stopni. Dużą wygodą okazał się fakt zintegrowania całej usługi z popularnymi rozwiązaniami multimedialno-społecznymi takimi jak Facebook oraz Youtube i okraszenie tego sporymi możliwościami edycji i efektów poprzez wsparcie dla wtyczek czy zewnętrznej, bardzo popularnej aplikacji XSplit. Wszystko robiło pozytywne wrażenie, acz niestety krótki czas obcowania z DJ2 Live w targowym środowisku nie sprzyjało rzeczowej ocenie. Mimo wszystko widać tutaj potencjał zarówno dla niedzielnych użytkowników, jak i już nieco bardziej wprawionych osób.
Test QNAP TS251A - Interesujący dwudyskowy serwer NAS
Kolejne ciekawe aplikacje to QIoT Suite Lite oraz IFTTT Agent, chociaż w tym przypadku celują w zupełnie innego użytkownika. Pierwsza z nich pozwala na tworzenie małych i średnich projektów Internetu Rzeczy (IoT) i zgodna jest z rozwiązaniami znanymi z przeszłości, takimi jak chociażby QVR Pro odpowiedzialne za zaawansowany system monitoringu. Myśl została rozwinięta poprzez nawiązanie współpracy QNAP z polską firmą FIBARO, czego efektem był przykładowy system inteligentnego domu z wieloma czujnikami obecnymi na stoisku. IFTTT Agent jest usługą jeszcze bardziej zaawansowaną, która ma za zadanie ułatwić sterowaniem urządzeniami podłączonymi do jednej sieci, tworzenie między nimi zależności i wydawanie poleceń. Tego niestety nie miałem jak sprawdzić na miejscu.
Na zakończenie warto wspomnieć jeszcze o zestawie narzędzi, które ma wspomagać grupowo codzienną pracę w firmach. Trudno tutaj o same zachwyty, bowiem część programów wcale nie jest nowa lub po prostu posiada sporo atrakcyjnych odpowiedników u konkurencji. QNAP chwalił się między innymi Notes Station, czyli swoistym Dokumentami Google, gdzie użytkownicy mogą tworzyć i edytować notatki online, wyszukiwarką danych Qsirch, narzędziem do automatycznego kategoryzowania informacji o nazwie Qfiling czy QmailAgent do tworzenia, przeglądania i przechowywania kopii wiadomości e-mail. Końcowe wnioski? Nie wszystkie z programów od firmy QNAP to rozwiązania przełomowe, ale cenię fakt, że sprawnie połączono przystępność pracy z oferowanymi możliwościami. Nawigacja jest prosta, a GUI przeważnie przyjemne dla oka. Trudno mi wypowiadać się na temat niezawodności bo tutaj przydałoby się nieco więcej obcowania na znanym mi środowisku sieciowym.
Powiązane publikacje

UGREEN prezentuje NASync AI NAS oraz ładowarkę o mocy 500 W dla laptopów i smartfonów na targach CES 2025
23
ASUS ROG Rapture GT-BE19000 i ASUS RT-BE86U - zaprezentowano nowe routery z obsługą standardu WiFi 7
24
TP-Link może znaleźć się pod lupą amerykańskich władz. Powodem potencjalne zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa
63
TP-Link Archer NX200 - nowy router 5G z wyższej półki, który zaoferuje sieć w standardzie Wi-Fi 6 i szybkie porty LAN
25