Intel Core i9-9900K - test w Ashes of The Singularity
Ashes of The Singularity to nie jest jakoś specjalnie popularny benchmark, ale jakoś tak się składa, że dość często to właśnie poprzez jego wyniki możemy uzyskiwać spojrzenia na wydajność niedostępnych jeszcze na rynku podzespołów, takich jak procesory czy karty graficzne. Tak też jest w przypadku procesora Intel Core i9-9900K, który został przetestowany w Ashes of The Singularity, a jego wyniki ujawnił na Twitterze Tumapisak, który ma już na koncie sporo takich "akcji". Tym razem udostępnił wyniki, których nie da się znaleźć w bazie wyników Ashes of The Singularity. Może to oznaczać, że nie mają one statusu publicznego, albo że już zostały usunięte. Za bardziej prawdopodobny można uznać ten pierwszy scenariusz. Warto mieć na uwadze też to, że w przypadku takich testów (przed debiutami na rynku) często wyniki dotyczą próbek inżynieryjnych lub platform bez finalnych BIOS-ów, czy sterowników. Dlatego też do takich wyników zawsze trzeba podchodzić z lekkim dystansem.
Wynik w Ashes of The Singularity dotyczy próbki inżynieryjnej, ale już teraz nowy mocarz dziewiątej generacji wygląda nieźle.
Core i9-9900K to ośmiordzeniowy procesor dziewiątej generacji, z obsługą Hyperthreadingu, a więc szesnastowątkowy. Jego bazowy zegar wynosi 3,6 GHz. Maksymalne Turbo na jednym lub dwóch rdzeniach może wynieść do 5 GHz, przy czterech rdzeniach do 4,8 GHz, a przy większej liczbie rdzenie do 4,7 GHz. Układ ma TDP na poziomie 95 W i jest produkowany w litografii 14nm++. Oprócz niego do sprzedaży trafi też m.in. Core i7-9700K, także ośmiordzeniowie, ale bez obsługi Hyperthreadingu i z troszkę niższymi zegarami Turbo.
Sprawdzamy mobilne procesory Intel Core ósmej generacji
Tumapisak opublikował w sieci obraz, na którym połączył zrzuty ekranowe, na których widać podsumowanie testu z procesorem Core i9-9900K, a także z Core i7-8700K. Dzięki temu możemy sobie łatwiej wyniki porównać. Istotne jest to, aby nie patrzeć na średnie liczby klatek na sekundę, gdyż w ich przypadku na wyniki ważny wpływ ma karta graficzna. Nas interesują tylko słupki opisane jako "CPU Framerate". Testy przeprowadzono w rozdzielczości 4K przy ustawieniach jakości Crazy. Na szczęście tu GPU na wyniki CPU nie ma większego wpływu, tak więc wysokie ustawienia nie stanowią problemu. Największą różnicę widać w teście Heavy Batch, w którym Core i9-9900K osiągnął wynik 67,4 FPS, a Core i7-8700K 55,2 FPS. Także w teście Normal Batch Core i9-9900K wyraźnie odstaje od i7-8700K - 94,2 kontra 85,6 FPS. Średnio we wszystkich testach Core i9-9900K osiąga 77,2 FPS, podczas gdy Core i7-8700K ma wynik 69,2 FPS. Wzrost wydajności to przede wszystkim zasługa dwóch dodatkowych rdzeni CPU w modelu i9-9900K. Na razie wygląda to więc całkiem dobrze, ale, no właśnie, ale wszystko jeszcze może rozbić się o ceny, bo te w przypadku procesorów Intela już oszalały i osiągają w niektórych przypadkach wręcz absurdalnie wysokie wartości. Szacowane przez Intela ceny detaliczne nowych procesorów nie muszą być jakoś specjalnie wygórowane. Pytanie brzmi, ile faktycznie będą kosztować w sklepach?
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7