Porównywarki cenowe oskarżają Google o nielegalne działania
Grupa 14 serwisów - porównywarek cenowych z Europy Zachodniej, skierowała się do Komisji Europejskiej z apelem, w którym skarży się na ciągłą dominację Google na rynku. Rywale, którzy zorganizowali się jako SearchNeutrality.org, twierdzą, że są zmuszeni do rezygnacji ze znacznej części swojej marży przy udziale w aukcji reklam. Chodzi oczywiście o wyniki wyszukiwań związane z zakupami i znalezienie się na jak najwyższej pozycji. Tymczasem pozostaje niejasnym na jakiej zasadzie pojawiają się oferty w porównywarce Googla. Strony porównujące ceny oskarżyły też Google o to, że nie przestrzega unijnego orzeczenia z 2017 roku i domagają się by wszystkie usługi były traktowane jednakowo.
Przez nielegalne działania firmy Google wciąż są wyrządzane szkody - konkurencji, konsumentom i innowacji" - napisano w liście
Przypomnijmy, że w zeszłym roku Komisja Europejska nałożyła na amerykańską firmę Google rekordową karę 2,42 mld euro za łamanie przepisów antymonopolowych i szkodzenie konkurencji na rynku Europy Zachodniej. Komisja Europejska stwierdziła, że Google nadużywa swojej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych. Sprawa dotyczyła promowania w wynikach wyszukiwania własnego systemu porównywania cen towarów i zaniżania pozycji ofert innych sklepów. Firma będąc w zasadzie monopolistą, robiła to nielegalnie - uznała Unia. KE zobowiązała też Google, aby w ciągu 90 dni zaprzestał działań, które zostały zakwestionowane przez urzędników. W decyzji uznano także, że Google na stronach wyników wyszukiwania, ma traktować inne porównywarki cen tak jak swoją. Dochodzenie w tej sprawie trwało od 2010 roku.
Google patentuje zmotoryzowane buty do wirtualnej rzeczywistości
Tymczasem serwisy oferujące porównywanie cen oskarżyły właśnie Google w liście otwartym o nieprzestrzeganie ważnego unijnego orzeczenia. W liście skierowanym do komisarz ds. Konkurencji Margrethe Vestager, konkurenci Google twierdzili, że system aukcyjny decydujący o tym, gdzie wyświetlane są reklamy usług związanych z zakupami, nie przyczynił się do rozwiązania problemu. "Przez nielegalne działania firmy Google wciąż są wyrządzane szkody - konkurencji, konsumentom i innowacji" - napisano w liście zachęcającym Komisję do rozpoczęcia postępowania przeciwko firmie z USA. Podpisali się pod nim przedstawiciele 14 porównywarek cenowych z Europy Zachodniej.
Powiązane publikacje

YouTube Premium Lite - nowy plan pozbawia serwis większości reklam, a jest znacznie tańszy od YouTube Premium
86
YouTube to nowa telewizja - twierdzi Google. Prawie 20-letni serwis jest popularniejszy na TV niż na smartfonach
64
Reklamy dotarły na Threads. Chwilowo zobaczą je tylko wybrane osoby, ale z czasem trafią do wszystkich użytkowników
29
Insbuy – nowatorska aplikacja, która otwiera nowe możliwości sprzedażowe dla osób streamujących treści
23