NVIDIA Tesla M10 - specyfikacja techniczna nowego akceleratora
NVIDIA posiada w swoich szeregach nie tylko markę GeForce, skierowaną do zwykłych konsumentów, ale również układy Quadro przeznaczone do stacji roboczych oraz Tesle ukierunkowane na wspomaganie obliczeń inżynieryjno-naukowych. Dzięki ogromnej mocy obliczeniowej, stosunkowo niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną oraz zgodności ze środowiskiem CUDA, układy Tesla stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych systemów obliczeniowych dużej mocy m.in.: klastrów CPU i superkomputerów. Głównym obszarem ich zastosowań jest rozwiązywanie problemów masywnie równoległych w arytmetyce zmiennoprzecinkowej. Tesla M10 to najnowsze wyspecjalizowane urządzenie NVIDII, przeznaczone głównie do wirtualizacji, które będzie pozycjonowane między obecnymi na rynku jednostkami Tesla M6 przeznaczonymi do serwerów oraz oferującym bezkompromisową wydajność modelami Tesla M60.
Tesla M10 jest urządzeniem ukierunkowanym na obsługę jak największej ilości wirtualnych użytkowników, więc nie jest to sprzęt do grania.
NVIDIA zaprezentowała Quadro M6000 posiadające 24 GB GDDR5
W odróżnieniu od obecnych na rynku układów Tesla M6 i Tesla M60, akcelerator Tesla M10 jest rozwiązaniem ukierunkowanym na obsługę jak największej ilości klientów na jednej maszynie. Dzięki zastosowanej technologii, możliwe jest utworzenie do 64 instancji wirtualnego procesora graficznego, liczba ta może być podwojona dzięki zastosowaniu drugiej Tesli M10. Opcjonalnie pojedyncza karta może też obsłużyć do 28 streamów w jakości H.264 1080p i 30 FPS. W dzisiejszych czasach rozwiązania takie jak MVIDA Tesla przybierają na znaczeniu, bowiem coraz więcej aplikacji biznesowych oraz rozrywkowych czerpie korzyści z akceleracji GPU. Można zaliczyć do nich chociażby pakiet Microsoft Office 2016, programy Adobe Photoshop czy Reader.
W pakiecie z kartami NVIDIA Tesla otrzymujemy również subskrypcję pakietu GRID, występującą w trzech różnych odmianach. Koszt użytkowania GRIDA zależy od rodzaju wybranej usługi np.: za Virtual Application przyjdzie zapłacić nam 2 dolary miesięcznie od użytkownika, natomiast przy Virtual PC koszt ten wzrasta do 6 dolarów. Oto wszystkie dostępne pakiety:
- NVIDIA GRID Virtual Application - służącą hostowaniu akcelerowanych aplikacji biurowych np. Microsft Outlook, Word, Adobe Reader
- NVIDIA GRID Virtual PC - mogącą hostować wirtualną maszynę z zainstalowanymi systemami Windows 7, Windows 8 lub Windows 10
- NVIDIA GRID Virtual Workstation - oferującą moc wirtualnej stacji roboczej, mającej zapewnić zdalny dostęp do profesjonalnych aplikacji graficznych
NVIDIA Tesla M10 zbudowana została w oparciu o cztery GPU wyposażone w 640 rdzeni CUDA Maxwell (tyle ile posiada pojedyncza karta GeForce GTX 750 Ti czy GeForce GTX 960M), co daje łączną ilość 2560 jednostek cieniujących. Oprócz tego, każdy rdzeń otrzymał 8 GB pamięci RAM GDDR5, co przekłada się łącznie na liczbę 32 GB. Współczynnik TDP konstrukcji ustalony został na poziomie 225W, a zasilana dodatkowo przy pomocy wtyczki 8-pin, Całość chłodzona jest pasywnie. NVIDIA Tesla M10 będzie dostępna w sprzedaży od sierpnia bieżącego roku, jej cena nie została jeszcze ustalona, ale przewiduje się, że wyniesie około 2500 dolarów plus opłaty z tytułu użytkowania usługi GRID.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
187
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56