Nowy układ Apple A10X wykonany jest w procesie 10 nm FinFET
Na początku czerwca swoją premierę miał Apple iPad Pro 2, czyli potężny tablet przeznaczony - przynajmniej w założeniach - do zastosowań profesjonalnych. Jednym z głównych atutów nowego sprzętu od firmy z Cupertino ma być wysoka wydajność, co oczywiście wydaje się być czymś zupełnie normalnym - w końcu na to liczą klienci wydający ponad 3000 zł na tablet. Odpowiednią moc obliczeniową ma zapewnić nowy SoC Apple A10X Fusion, który, jak się okazuje, jest konstrukcją ciekawszą niż z początku mogło się wydawać. Procesor jest bowiem pierwszym na rynku konsumenckim układem wykonanym w procesie technologicznym 10 nm FinFET od tajwańskiego producenta TSMC.
Dzięki wykonaniu w nowym procesie technologicznym układ Apple A10X jest o 1/3 mniejszy niż Apple A9X i to mimo trzykrotnie większej liczby rdzeni.
O technologii, która stoi za nowym procesorem Apple poinformował portal Tech Insights. Przeanalizował on dokładnie budowę układu A10X Fusion, dzięki czemu poznaliśmy na jego temat kilka detali, którymi gigant z Cupertino nie chciał się dotąd podzielić. Przede wszystkim zmierzono jego dokładną powierzchnię, która wynosi 96,4 mm2. Dla porównania Apple A9x z poprzedniej generacji tabletu miał powierzchnię 143.9 mm2 i to mimo tego, że był konstrukcją jedynie dwurdzeniową, podczas gdy A10X ma rdzeni sześć. Duży postęp w redukcji rozmiaru udało się uzyskać także w porównaniu do układu Apple A10. Widać to na przykładzie klastra GPU, który jest teraz dwukrotnie mniejszy niż w bezpośrednim poprzedniku.
Nowy iPad Pro zaprezentowany na WWDC 2017
W doniesieniach portalu Tech Insights równie istotna co szczegóły budowy nowego SoC jest informacja o tym, że został on wykonany on wykonany w procesie 10 nm FinFET od TSMC. Stanowi to więc premierę nowego procesu od tajwańskiego producenta na rynku konsumenckim i jest o tyle zaskakujące, że wszystko wskazywało na to, że jego debiut nastąpi wraz z topowym układem MediaTeka, Helio X30. Mamy więc pierwszą okazję by przyjrzeć się korzyściom jakie nowa litografia przynosi w kontekście produkcji układów scalonych i trzeba przyznać, że wyglądają one całkiem obiecująco. Jednocześnie na rynku pozostał już tylko jeden gracz, który nie zaoferował do tej pory żadnego produktu w procesie 10 nm - Intel. Tutaj jednak przyjdzie nam poczekać nieco dłużej, bowiem zmieni się to dopiero wraz z premierą architektury Intel Cannon Lake, a ta przewidywana jest dopiero pod koniec tego roku.
10 lat temu do sprzedaży trafił rewolucyjny Apple iPhone
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
31
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10