Intel Kaby Lake-G z układami graficznymi AMD - pierwsze konkrety
Wczoraj Intel oficjalnie poinformował o nawiązaniu współpracy z AMD w celu stworzenia najwydajniejszych, mobilnych układów CPU+GPU dla lekkich ultrabooków oraz urządzeń konwertowalnych. Wydajny procesor należący do serii Core-H, specjalnie przygotowany dla Intela układ graficzny AMD Radeon, a także pamięci HBM2 zajmujące mniej miejsca i charakteryzujące się dużą przepustowością. Wszystko to połączone specjalnym mostkiem EMIB - Embedded Multi-Die Interconnect Bridge. Celem nowego projektu ma być znaczące zwiększenie wydajności wspomnianych mobilnych urządzeń, jednak bez konieczności powiększania wymiarów i grubości samego laptopa. Same układy zostały zapowiedziane na I kwartał 2018 roku i wygląda na to, że terminu tego uda się dotrzymać - w sieci bowiem pojawiły się pierwsze wyniki wydajności procesorów Intel Kaby Lake-G z grafiką AMD Radeon oraz pamięciami HBM2.
W sieci pojawiły się pierwsze testy wydajności układów Intel Kaby Lake-G z customowym chipem graficznym AMD Radeon oraz pamięciami HBM2.
Intel zapowiedział mobilne CPU z grafikami AMD Vega i HBM2
W Internecie pojawiły się informacje zarówno o częściowej specyfikacji, jak również o wstępnej wydajności układów Intel Kaby Lake-G z customowymi chipami AMD Radeon oraz pamięciami HBM2. Sama nazwa "Kaby Lake-G" powinna Wam być już znajoma - w kwietniu bowiem pojawiły się pierwsze informacje dotyczące takich jednostek, które rzekomo miały być wyposażone w GPU od AMD. W testach przewijają się dwa takie układy: Intel Core i7-8705G oraz Intel Core i7-8809G. Z kolei chipy graficzne od AMD mają odpowiednio oznaczenia: 694C:C0 oraz 694E:C0. Obydwa procesory zostały wyposażone w cztery rdzenie oraz osiem wątków, przy czym ich TDP nie zostało podane. W informacjach z kwietnia można znaleźć odwołania do dwóch modeli Kaby Lake-G, które mają współczynnik TDP wynoszący odpowiednio 65W (słabszy) oraz 100W (mocniejszy) - nie wiadomo czy te wartości pozostały na tym samym poziomie czy będą np. niższe. W przypadku procesora Intel Core i7-8705G taktowanie bazowe wynosi aktualnie 3,1 GHz z możliwością podbicia w trybie Turbo Boost 2.0 do maksymalnie 3,6 GHz. Z kolei jednostka Intel Core i7-8809G pracuje z bazową częstotliwością również 3,1 GHz, przy czym tutaj taktowanie w trybie Turbo Boost 2.0 może wzrosnąć do maksymalnie 4,1 GHz.
Intel Kaby Lake-G - mobilne układy z grafiką od AMD?
W przypadku układu graficznego AMD Radeon o nieznanej jeszcze oficjalnej nazwie, także dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy. Prawdopodobnie w przypadku Kaby Lake-G mamy do czynienia z obecnością chipu Vega 24, choć nie jest to na razie w żaden sposób potwierdzone. Układ GPU posiada 24 jednostki NCU (Next-Generation Compute Unit), co daje łącznie 1536 jednostek cieniujących. Jest to więc zdecydowanie mocniejsze GPU niż zintegrowana jednostka Radeon Vega M, znana z APU Raven Ridge (Vega 8/Vega 10). GPU sparowane z procesorem Intel Core i7-8705G cechuje się taktowaniem rdzenia na poziomie 1011 MHz, z kolei taktowanie pamięci HBM2 wynosi 700 MHz. GPU połączone z mocniejszym układem Core i7-8809G także ma nieco mocniejsze parametry: taktowanie rdzenia wynosi w tym wypadku 1190 MHz, z kolei taktowanie pamięci - 800 MHz. W obydwu przypadkach dostępna ilość dedykowanej pamięci to 4 GB HBM2. Maksymalna wydajność GPU powinna więc oscylować w granicach 3,3 TFLOPS.
Pierwsze testy wykonano z programach GFXBench, GeekBench, Ashes of the Singularity oraz 3DMark 11, przy czym w tym ostatnim teście prawdopodobnie przetestowano wcześniejszą próbkę charakteryzującą się niższymi zegarami, niż obecna wersja. Wyniki znacząco przewyższają możliwości procesora oraz zwykłego zintegrowanego układu graficznego. Przykładowo w teście GFXBench układ 694C:C0 (a więc ten sparowany z Core i7-8809G) otrzymał odpowiednio 6393 punkty (Car Chase scene), 7367 punktów (Manhattan 3.1) oraz 31088 punktów w scenie z T-Rexem. W benchmarku GeekBench układ GPU uzyskał w teście OpenCL dokładnie 76607 punktów, co także jest całkiem niezłym rezultatem. W benchmarku Ashes of the Singularity z kolei sprawdzono duet Intel Core i7-8705G oraz GPU AMD 694E:C0 - tutaj udało się zachować stabilne 30 FPS w przypadku karty graficznej oraz ponad 50 FPS (z jednym wyjątkiem) w przypadku CPU. Pierwsze wyniki wyraźnie pokazują, że wydajność stoi na znacznie wyższym poziomie w porównaniu do zwykłej zintegrowanej grafiki. Pytanie jak same laptopy będą sobie radzić choćby z odprowadzeniem ciepła z takich układów.
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23