Nokia i Vodafone dostarczą 4G na księżyc. To dopiero kosmos!
Kiedy naukowcy prześcigają się obecnie tu, na Ziemi w opracowywaniu doskonałej łączności 5G, inni patrzą bardziej ku górze i myślą, jak wynieść naszą obecną technologię poza orbitę błękitnej planety. Wielkie umysły zrzeszone w niemieckiej grupie PTScientists we współpracy z Nokią, telekomunikacją Vodafone i gigantem motoryzacyjnym Audi, planują w niedługiej przyszłości dostarczyć technologię 4G LTE na naszego naturalnego satelitę. Sieć miałaby tam zostać uruchomiona już w przyszłym roku, to jest w 50. rocznicę pierwszego lądowania na Księżycu, a dostarczona będzie z wykorzystaniem rakiety Falcon 9, należącej do firmy SpaceX. Zastosowanie 4G jest niezbędne do przesłania na Ziemię filmów i reszty danych w jakości HD.
PTScientists razem z Nokią, Vodafone i Audi planują umieścić na księżycu technologię 4G LTE w celu szybszego przesyłu danych. Realizacji pomysłu można spodziewać się w przyszłym roku.
MWC 2018: Nokia 8 Sirocco, Nokia 7 Plus i inne nowości Nokii
Misją PTScientists jest obniżenie kosztów eksploracji i budowy kosmicznej infrastruktury, by z możliwości dostępu do kosmosu skorzystała w przyszłości jak większa liczba osób. Niemiecka ekipa postuluje też demokratyczne podejście do samego Księżyca mówiąc: Przestrzeń należy do wszystkich. Zrzeszenie oferuje innym firmom oraz instytucjom edukacyjnym transport narzędzi, służących m.in. do dalszych eksperymentów na powierzchni Księżyca. Pierwsza misja PTS wyśle na satelitę dwa łaziki, ochrzczone jako Audi Lunar Quattro. Mają one wylądować dokładnie w tym samym miejscu, co misja Apollo 17, kiedy to w 1972 po raz ostatni postawiliśmy na Księżycu stopę. Ostatecznie NASA zasugerowało przeniesienie miejsca lądowania o 2 kilometry, by nie uszkodzić pozostałości misji z lat 70. Jeśli macie ochotę, możecie wysłać na Księżyc własny ładunek. Potrzebne będą naturalnie niemałe pieniądze. Kilogram ładunku to koszt wynoszący 800 tysięcy euro.
Poradnik sieciowy. Część 10 - Słaby zasięg Wi-Fi. Co robić?
Kiedy łaziki wylądują w planowanym obszarze będą mogły zacząć eksplorować teren i łączyć się z bazą dzięki założonej wcześniej przez aparaturę Nokii i Vodafone sieci LTE. Baza ta następnie wyśle dane do naukowców na Ziemi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będziemy mogli oglądać przekaz bez odczuwalnego przesunięcia w czasie. Obecnie Vodafone potwierdza, że stacja bazowa będzie w stanie nadawać z częstotliwością 1800 MHz. Usytuowanie 4G LTE na Księżycu zdecydowanie ułatwi kolejne misje, zwłaszcza jeśli na poważnie zajmiemy się tematem wysłania na Księżyc kolonistów. CEO Vodafone Germany, Hannes Ametsreiter komentuje: Ten projekt zawiera zupełnie innowacyjne podejście do tematu rozwoju sieci mobilnej infrastruktury. To świetny przykład na to, jak niezależny, uzdolniony na wielu płaszczyznach zespół osiąga tak znaczące wyniki dzięki odwadze, duchu pionierskim i inwencji. Założyciel PTScientist Robert Bohme mówi zaś, że LTE w warunkach księżycowych to wspaniała sprawa, gdyż wymaga mniejszej ilości energii niż łączność radiowa. Z kolei im mniej energii i pieniędzy przeznaczymy na transmisję danych, tym więcej pozostanie do dyspozycji celów naukowych.