Naukowcy stworzyli mapę rozkładu materii we Wszechświecie. Dotychczasowe modele kosmologiczne będą wymagać korekty
Od wielu lat dostępne są modele Wszechświata pokazujące z relatywnie dużą dokładnością rozmieszczenie jego poszczególnych części. Okazuje się jednak, że te odwzorowania, powstałe na bazie skomplikowanych obliczeń matematycznych, nie w pełni pokrywają się ze stanem faktycznym. Chociaż, jak wynika z najnowszych badań rozkładu materii, znaczna większość wyników pasuje do obecnej teorii o Wszechświecie, to pojawiają się pewne różnice, które wymagają dalszej analizy.
Mapa materii Wszechświata pokrywa się w dużej mierze z obecnymi modelami. Różni się natomiast rozmieszczenie materii - jej skupiska są mniejsze niż przewidywano.
NASA przedstawia pierwszy filmik 8K nagrany w kosmosie
Zgodnie z teorią Wielkiego Wybuchu na początku istniał punkt o nieskończonej masie i niewyobrażalnej energii. Zaczął on się gwałtownie rozszerzać, wypełniając powstałą przestrzeń materią. Chociaż minęło 13,8 mld lat od tego zdarzenia, to naukowcy byli w stanie, na podstawie między innymi pomiarów śladów promieniowania, stworzyć modele Wszechświata. Jako punkt wyjściowy przyjęto stan początkowy i ekstrapolowano wyniki badań w czasie, stosując przy tym wszystkie obowiązujące prawa fizyki. Okazuje się, że uzyskany model jest dosyć dobrym odwzorowaniem rzeczywistości, co potwierdzają raporty z niedawno zakończonych badań.
SpaceX jeszcze w tym roku wyśle w kosmos zwykłych ludzi. Za wzniesienie Crew Dragon będzie odpowiadać rakieta Falcon 9
Przez ostatnie sześć lat zespół naukowców obserwował Wszechświat w ramach dwóch przeglądów teleskopowych: The Dark Energy Survey w Chile oraz South Pole Telescope na Antarktydzie. Przy użyciu zjawiska soczewkowania grawitacyjnego (zakrzywianie światła wskutek oddziaływania pola grawitacyjnego ciał niebieskich) zarejestrowano dwa zestawy danych. Następnie połączono je i na tej podstawie stworzono mapę rozmieszczenia materii w przestrzeni kosmicznej. Wyniki porównano z istniejącymi modelami i stwierdzono, że w znacznej większości się one pokrywają. Zauważono jednak różnice w koncentracji materii. W rzeczywistości tworzy ona bowiem mniejsze skupiska, niż zakładała to teoria. Wygląda więc na to, że model Wszechświata będzie trzeba trochę skorygować. Ponadto prowadzone będą dalsze badania celem wyjaśnienia, dlaczego układ materii jest inny niż przewidywany.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4