Test iStorage DiskAshur 2 1 TB - Kiedy liczy się nasza prywatność
Ludzie stali się stworzeniami wygodnymi, a powiedzenia "czas to pieniądz" jest jeszcze prawdziwsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie nikt nie lubi czekać i dotyczy to również pracy na komputerze. Nic więc dziwnego, że nośniki półprzewodnikowe zyskują na popularności nawet wśród Kowalskich i Nowaków, zwłaszcza przy ich aktualnych cenach. Jeśli jednak chodzi o bezpieczeństwo danych to SSD są daleko, daleko w tyle za HDD. W przypadku awarii odzyskiwanie danych jest procesem niepewnym i co gorsza - kosztownym, mowa o tysiącach złotych za jeden, niewielki nośnik. iStorage podchodzi do tematu poważnie, a dowodem ma być szyfrowany hardwarowo dysk talerzowy w postaci modelu DiskAshur 2.
Autor: Przemysław Banasiak
iStorage to brytyjska firma powstała w 2009 roku, która dostępna jest na wielu europejskich rynkach - również w Polsce. Brytyjczycy specjalizują się w przenośnych dyskach półprzewodnikowych, talerzowych oraz pamięciach USB. Nie są jednak producentem samych nośników jak Western Digital, Seagate czy Toshiba, a gotowych rozwiązań stawiających na bezpieczeństwo. Mowa więc o szyfrowaniu danych, PINach i fizycznych klawiaturach. Ich zdaniem prywatność nie powinna być dobrem luksusowym dla najbogatszych oraz biznesu, ale również dla zwykłych śmiertelników - w końcu każdy z nas ma swoje tajemnice.
iStorage DiskAshur 2 posiada certyfikat FIPS PUB 197 oraz IP56.
iStorage DiskAshur 2 to jak sama nazwa wskazuje druga odsłona zaprezentowanego w 2014 roku przenośnego HDD. Odświeżono zarówno stylistykę, dostosowując ją do potrzeb zwykłych odbiorców, a nie zapalonych entuzjastów IT; jak i specyfikację. Konsument może wybrać jeden z czterech dostępnych kolorów (czarny, czerwony, niebieski, zielony) oraz jedną z sześciu pojemności - 500 GB, 1 TB, 2 TB, 3 TB, 4 TB lub 5 TB. Całość może pochwalić się szeregiem certyfikatów, z czego najważniejszy z nich to FIPS PUB 197 odpowiadający za szyfrowanie AES oraz IP56, mówiąca nam, że urządzenie odporne jest na strumień wody z dowolnego kierunku oraz posiada całkowitą ochronę przed wnikaniem pyłu.
Brytyjski dysk przychodzi do nas zapakowany w ładny, biały karton z kolorowymi nadrukami. Znajdziemy tutaj zdjęcie produktu oraz podstawowe informacje w pięciu różnych językach (angielski, niemiecki, francuski, włoski i hiszpański). W środku umieszczono kolejne, również białe pudełko. W nim zaś schowano dobrze zabezpieczony folią bąbelkową dysk ukryty w dołączonym, twardym etui. Nie zabrakło też instrukcji (niestety - zestaw języków jak na pudełku, brak tutaj polskiego) oraz ulotkę z dożywotnią licencją na program nero BackItUp oraz roczną licencję na eset Drive Security. Całość wstępnie prezentuje się bardzo dobrze.
Waga dysku iStorage DiskAshur 2 to tylko około 216 gramów.
iStorage DiskAshur 2 ma kształt prostokąta z zaokrąglonymi rogami (124 x 84 x 19 mm). Obudowa wykonana została z aluminium i tworzyw sztucznych, jednak ma aksamitną, gumowatą i matową powłokę bardzo przyjemną w dotyku. Wszystkie z trzynastu przycisków klawiatury również są plastikowe, acz tutaj zdecydowano się na śliskie i błyszczące tworzywo. Od dołu znajdziemy naklejkę z nazwą producenta, modelem oraz pojemnością posiadanego dysku. Nie zabrakło też adresu strony internetowej oraz informacji o tym, że diskAshur2 zaprojektowany i złożony został w UK. Prócz tego obecne są tu cztery niewielkie, gumowe nóżki, dzięki którym HDD nie ślizga się na biurku. Z boku znajduje się wbudowany kabel USB o długości 12 centymetrów. Za sprawą swojej grubości wydaje się na solidny i trwały - nie ma mowy o cienkich/płaskich rozwiązaniach znanych z najtańszych chińskich powerbanków.
By dysk wykryty został przez system trzeba go po podłączeniu odblokować, w tym celu należy wprowadzić domyślny kod PIN (11223344) i kliknąć klawisz z grawerunkiem odblokowanej kłódki. Diody zaczną naprzemiennie migotać a po chwili powinna palić się już tylko środkowa, zielona. Procedura zmiany kodu dostępu opisana jest dokładniej w instrukcji, więc szkoda bym się produkował. Jest ona jednak prosta i szybka, a nowy PIN składać się może z kombinacji o długości od 7 do 15 cyfr, z czego zapis nie może być sekwencyjny (2345678, 9876543, etc.) ani zbyt powtarzalny (1111111, 2222222, etc.). iStorage DiskAshur obsługuje dwa rodzaje kont - zwykłe oraz z uprawnieniami administratora. System sprawdzony już przez producenta i oczywisty dla użytkowników innych brytyjskich produktów.
iStorage zastosowało zabezpieczenia zarówno przed atakami typu Brute Force, jak i tymi standardowymi - fizycznymi.
Testowane dzisiaj urządzenie szyfrowane jest sprzętowo przy pomocy AES-XTS z wykorzystaniem 256-bitowego klucza. Całość kompletnie niezależna od wykorzystywanego systemu oraz platformy sprzętowej. Mowa o odporności zarówno na ataki typu brute force, jak i fizyczne próby dostania się do dysku w obudowie. W pierwszym przypadku iStorage DiskAshur 2 po wykryciu 15 błędnych prób wprowadzenia PINu usuwa klucz deszyfrujący, a więc tym samym dane stają się bezużyteczne. W drugim po prostu obudowa została tak skonstruowana, że w przypadku próby ingerencji w jej konstrukcję - dołożenie dodatkowych elementów do elektroniki czy podpięcie HDD bezpośrednio pod PC - nośnik danych ulegnie fizycznemu uszkodzeniu.
A co się kryje w środku propozycji od iStorage? 2,5 calowy dysk od HGST typu 5400 RPM, a dokładniej model Travelstar Z5K1. Brytyjczycy deklarują wydajność wynoszącą do 148 MB/s dla odczytu i 140 MB/s dla zapisu, ale my oczywiście postanowiliśmy to sprawdzić również samemu. W rzeczywistości jest nieco gorzej, ale mowa o wartościach zbliżonych do specyfikacji. Nie samymi syntetykami człowiek jednak żyje i warto również rzucić okiem na to, jak DiskAshur 2 wypada w codziennych zastosowaniach. Wybrałem do tego dwa scenariusze - kopiowane jednego dużego pliku wideo 4K (*.mp4, 7,7 GB) oraz wielu małych plików (3000 zdjęć *.jpg, FHD, 1,38 GB). Platforma przygotowana została tak, by wyeliminować jakikolwiek negatywny wpływ na wyniki - jej możliwości wykraczają daleko poza deklarowane prędkości.

Kopiowanie małaych plików
3000 zdjęć Full HD
sekund (mniej = lepiej)
2 TB
500 GB
1 TB
1 TB
Jako tło posłużyło kilka nowszych i starszych talerzowców obecnych aktualnie w redakcji. Jak widać po wykresie powyżej wartości są całkiem przyzwoite i mieszczące się w normie. Mimo obecności dobrego, sprzętowego szyfrowania prędkości zasadniczo nie odbiegają od osiągów konkurencji. Nie jest to zdecydowanie demon wydajności, ale pamiętać trzeba, że korzystamy z HDD 5400 RPM. iStorage ma w swojej ofercie szybsze modele oparte na SSD, ale są one odpowiednio droższe. Dodatkowo jeśli ktoś liczy na bezpieczeństwo swoich danych, to powinien być w stanie poczekać te kilka, kilkanaście dodatkowych sekund.

Kopiowanie dużego pliku
Film 4K *.mp4
sekund (mniej = lepiej)
2 TB
1 TB
1 TB
500 GB
I to już chyba byłoby wszystko, co można powiedzieć o iStorage DiskAshur 2. Osobiście jestem pozytywnie zaskoczony prostotą i wygodą użytkowania - przed testami byłem pewien, że dostane dużo bardziej prymitywne urządzenie. Sama stylistyka dysku jest tym razem atrakcyjna, a wymiary i niska waga (~216 g) sprawiają, że dobrze leży w dłoni i nie ciąży w kieszeni czy plecaku. Co do szyfrowania danych i ich bezpieczeństwa nie mam żadnych zarzutów. Plus za automatyczną blokadę zaraz po odłączeniu od komputera. Wydajność chociaż nie jest wysoka, to w normie jak na schowany w środku dysk. Ile więc to wszystko kosztuje? No niestety jest drogo, a dostępność mizerna. Kierujemy się więc na stronę producenta i... mowa o 219 funtach, czyli około 1065 złotych. To dużo jak za HDD. Mimo wszystko to produkt stworzony do zadań specjalnych i nie można go oceniać przez pryzmat standardowej konkurencji.
iStorage DiskAshur 2 1TB
Cena: 1065 zł
![]() |
|
Powiązane publikacje

Kingston IronKey Vault Privacy 80 - Zewnętrzny dysk SSD z mocnymi zabezpieczeniami i dotykowym ekranem
9
Test Corsair MP600 Pro LPX - Sprawdzamy wydajność topowego nośnika SSD PCIe 4.0 NVMe w konsoli Sony PlayStation 5
18
Yeston SSD 1TB SATA - Test dysku SSD z chińskiego sklepu
39
Test Patriot Evolver 512 GB - Przenośny SSD ze złączem Thunderbolt
6