Microsoft otworzył infrastrukturę cloud computingu w Afryce
Azure jest dla Microsoftu niezwykle istotną usługą. Pomimo tego, że infrastruktura cloud computingu firmy z Redmond jest niezwykle rozwinięta, to potencjał do tego by ją jeszcze bardziej rozbudować jest ogromny. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że Amazon nadal jest liderem tego typu usług. Mimo wszystko są pewne obszary, jak na przykład enterprise, gdzie to Microsoft generuje większe wpływy, a Azure konsekwentnie odnotowuje szybszy wzrost niż (mocno już zakorzenione) usługi Amazonu. Być może kluczem do ekspansji będzie tutaj Afryka. Microsoft właśnie otworzył w Republice Południowej Afryki dwa nowe centra danych, w Kapsztadzie oraz Johannesburgu. Firma chwali się, że jako pierwsza postawiła infrastrukturę usług cloud computingu na tym kontynencie.
Microsoft szacuje, że usługi cloud computingu w ciągu najbliższych 5 lat wygenerują w Afryce trzykrotnie większe wpływy. Pojawi się dzięki nim także 112 tysięcy nowych miejsc pracy.
Inicjatywa w RPA to nie tylko więcej serwerów i większe pokrycie usługami przez Microsoft. To także nowe możliwości na rynku pracy. Microsoft szacuje, że dzięki temu zostanie stworzonych 112 tysięcy nowych miejsc pracy w przeciągu najbliższych 4 lat. Wiele organizacji już podpisało umowy z amerykańską korporacją na korzystanie z usług Azure. Wśród nich Nedbank, Peace Parks Foundation, władze metropolii eThekwini (służby odpowiedzialne za dostarczanie wody) itd. Pierwotny plan zakładał otworzenie centr danych już w 2018, jednak - jak widać - musiały zaistnieć pewne czynniki, które opóźniły ich wprowadzenie.
Amazon w przyszłym roku uruchomi usługę grania w chmurze
Microsoft poza Azure pragnie także dostarczać w Afryce swoje inne kluczowe usługi. Mowa o Office 365, które ma być wprowadzone w 3. kwartale 2019, a także Dynamics 365 – zaimplementowane z końcem tego roku. Konkurencja także nie próżnuje. Amazon chce otworzyć infrastrukturę AWS w Kapsztadzie w pierwszej połowie 2020. Huawei właśnie teraz oferuje swoje usługi cloud computingu (z tym że centra danych są wydzierżawione od lokalnych firm). Google z kolei otworzyło w ubiegłym roku centrum badań nad AI w Ghanie.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4