Meta jeszcze w tym roku ma wypuścić własny chip Artemis. Przejmie on część zadań związanych z obsługą sztucznej inteligencji
Choć NVIDIA odgrywa na razie wiodącą rolę w kwestii produkcji rozwiązań sprzętowych przeznaczonych do obsługi AI, to sytuacja rynkowa prawdopodobnie nieco się w przyszłości zmieni. Wiele dużych podmiotów jest w trakcie prac nad chipami, które będą mogły być wykorzystywane w tego typu zadaniach. Jednym z nich jest firma Meta. Jak podają źródła, jeszcze w tym roku światło dzienne może ujrzeć chip Artemis, który zastąpi częściowo układy NVIDII.
Firma Meta przygotowuje się do produkcji i implementacji chipów Artemis, które przejmą od układów NVIDII część zadań związanych z procesem wnioskowania sztucznej inteligencji.
Czy gogle Apple Vision Pro tchną wkrótce nowe życie w rynek VR/AR? Firma Meta mocno w to wierzy
Artemis będzie drugiej generacji chipem opracowywanym wewnętrznie przez amerykańską firmę (pierwsza generacja nie jest i nie będzie dostępna komercyjnie). W praktyce jego zastosowanie może docelowo przełożyć się na pokaźne oszczędności zarówno w kwestii zakupu chipów od NVIDII, jak i wydatków związanych z kosztami energii elektrycznej. Jeszcze w tym roku Artemis trafi prawdopodobnie do produkcji i zostanie zainstalowany w pierwszych centrach danych firmy Meta. Co ważne jednak, sprzęt nie zastąpi w pełni układów graficznych dedykowanych sztucznej inteligencji. Spółka ma wykorzystywać oba te rozwiązania równolegle.
Meta wprowadza nowy generator obrazów. Prawdziwa konkurencja dla DALL-E 3 i Midjourney, która w dodatku jest darmowa
Najnowszy chip będzie używany przede wszystkim do procesu określanego terminem "wnioskowania" (inference), który Meta wykorzystuje coraz powszechniej w swoich usługach. Pozwoli to odciążyć znacząco układy NVIDIA H100, w celu spożytkowania ich potencjału do treningu sztucznej inteligencji. Warto odnotować, że spółka pracuje też nad bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, które będzie nadawało się zarówno do wnioskowania, jak i treningu AI. Własny sprzęt tego typu zapowiedziały też Google, Amazon i Microsoft.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4