Komisja Europejska ukarała producentów za ceny minimalne
Komisja Europejska nie próżnuje. Po wymierzeniu rekordowej grzywny dla Google w związku z monopolistycznymi praktykami stosowanymi przy dystrybucji Androida przyszedł czas na kary dla kolejnych korporacji. Tym razem padło na firmy zajmujące się produkcją elektroniki: ASUS, Denon & Marantz, Philips i Pioneer. Co takiego nabroiły, że unijne organy poczuły się zmuszone do interwencji? Otóż według Komisji Europejskiej wszystkie wymienione przedsiębiorstwa mają na sumieniu niezgodne ze wspólnotowymi przepisami o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji zawyżanie cen na swoje produkty w niezależnych sklepach detalicznych. Łączna wysokość wymierzonych kar sięga 111 milionów euro.
Ostatnie kary wymierzone przez Komisję Europejską dotyczą praktyki wymuszania na sprzedawcach przez producentów stosowania ceny minimalnej na określone produkty.
Qualcomm ukarany na 997 mln euro przez Komisję Europejską
Wymierzone kary są efektem postępowania, które Komisja Europejska rozpoczęła w 2017 roku. W jego ramach przeprowadzono w szeregu firm niezapowiedziane kontrole, które wykazały, że wymienione wcześniej firmy dopuszczały się praktyk naruszających unijne przepisy na temat uczciwej konkurencji. Wspomniane działania polegały przede wszystkim na ustalaniu ceny minimalnej, po której ich towary miały być sprzedawane przez niezależne podmioty w ramach obrotu detalicznego, w szczególności za pośrednictwem sklepów internetowych. W ramach omawianej praktyki gdyby któryś sprzedawca dopuścił się sprzedaży danego produktu poniżej ceny sugerowanej przez danego producenta, ten groził mu licznymi sankcjami, włącznie ze wstrzymaniem dostaw.
Google zapłaci 4,34 mld euro grzywny za Androida
Łączna wysokość kar wymierzonych przez Komisję Europejską sięgnęła 111 milionów euro, z czego najwięcej, bo aż 63,5 miliona euro będzie musiał zapłacić ASUS. Następny w kolejce jest Philips (29,8 miliona euro), Pioneer (10,2 miliona euro) i Denon & Marantz (7,8 miliona euro). Co jednak istotne, jako że wszyscy omawiani producenci w toku postępowania zdecydowali się z Komisją współpracować, to ta zdecydowała się zastosować wobec karę w wymiarze złagodzonym o 40 do 50 procent. Zgodnie z dokonanymi przez organ ustaleniami, wszystkie ukarane przedsiębiorstwa na dzień dzisiejszy zaniechały stosowania niedozwolonych praktyk, natomiast można liczyć na to, że skierowane przeciwko nim sankcje będą działały odstraszająco na firmy, które chciałyby pójść w ich ślady.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
40
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
76