Know Labs Gen 1 - urządzenie, które może zrewolucjonizować życie cukrzyków. Nakłuwanie palca wkrótce może zniknąć
Na całym świecie na cukrzycę choruje przeszło 440 mln ludzi, a więc
niemal co dziesiąta dorosła osoba zmaga się z tą chorobą. W samej
Polsce mamy ponad 3 mln diabetyków. Ich życie utrudnione jest pod
wieloma względami, natomiast codzienną rutyną takich osób jest
nakłuwanie palca w celu zbadania poziomu glukozy we krwi. Metoda ta
jest inwazyjna i nie należy do najprzyjemniejszych. Firmy opracowują
więc alternatywne rozwiązania, a jednym z nich jest Know Labs Gen 1.
Diabetycy nie mają zbyt łatwego życia, a ich dodatkowym utrapieniem jest codzienne badanie poziomu glukozy we krwi poprzez nakłuwanie palca. Know Labs Gen 1 jest jednym z wielu urządzeń, które mogą zmienić ten obraz.
Google stworzyło medyczny system oparty na sztucznej inteligencji, który jest używany do pomagania pacjentom
Firma Know Labs pracuje nad omawianym urządzeniem od dłuższego czasu. Opracowanie tak specjalistycznego sprzętu nie było łatwe, ponieważ opiera się on na autorskiej technologii Bio-RFID. Łączy ona w sobie moduł wykorzystujący do działania fale radiowe oraz odpowiednie oprogramowanie. Dzięki temu można wykryć sygnatury molekularne w tkankach i w ten sposób zbadać poziom glukozy. Co jednak najważniejsze - nie trzeba używać żadnych igieł, ponieważ urządzenie oferuje całkowicie bezinwazyjny pomiar. Obecny etap jest kamieniem milowym dla firmy, albowiem zaprezentowano działający prototyp Know Labs Gen 1. Nadal jest on znacznie udoskonalany, ponieważ twórcy chcą osiągnąć jak najlepsze efekty i dążą do zatwierdzenia sprzętu przez Agencję Żywności i Leków (FDA).
Przyszłoroczny Apple Watch z glukometrem i alkomatem. Do zegarków trafią sensory rozszerzające możliwości urządzeń
Do ustalenia dokładności pomiaru glukometrów używa się procentowej wartości MARD (Mean Absolute Relative Difference). Ukazuje ona średnią bezwzględną różnicę pomiędzy rzeczywistą wartością glikemii a wartością odczytaną przez urządzenie. Ogólne założenia są takie, że MARD w sprzęcie powinien wynosić poniżej 10% (dla poziomu glukozy we krwi wynoszącej dla przykładu 100 ml/dl, wartość może się wahać od 90 do 110 ml/dl). W prototypie udało się uzyskać wartość wynoszącą 11,3%. Trwają już wewnętrzne testy, a samo wprowadzenie go na rynek jest coraz bliżej. Cieszy również fakt, że coraz więcej firm podejmuje się tego trudnego zadania i konstruuje własne urządzenia. Niedawno mogliśmy usłyszeć o Glucowear od firmy Afon, które może zaoferować podobne rozwiązanie w postaci smartwatcha. Można wspomnieć także o Apple, które także stara się wprowadzić pomiary glukozy we krwi za pomocą swoich smartwatchy Apple Watch. Przyszłość dla diabetyków zapowiada się więc coraz lepiej.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4