Intel WiGig - 7 Gb/s i bezprzewodowe dokowanie
Jak poinformował serwis VR-Zone, Intel planuje wprowadzenie stacji dokujących dla Ultrabook'ów porozumiewających się między sobą bez użycia kabli w nowym standardzie WiGig. Wygląda na to, że „niebieski” gigant snuje poważne plany co do rynku ultramobilnych urządzeń. Czym zatem jest WiGig (Wireless Gigabit Alliance)? Okazuje się, że firmy takie jak Intel, AMD, Broadcom, Cisco, NEC, Marvell, MediaTek, Qualcomm, Microsoft, Dell, Nvidia, Samsung, Nokia, Panasonic oraz Toshiba pracują nad stworzeniem rozszerzenia standardu 802.11, które umożliwiłoby transfery bezprzewodowe dochodzące do nawet 7 Gb/s, więc znacznie większe niż obecnie pozwala na to 802.11n. WiGig używa częstotliwości 60 GHz, znanej również pod nazwą "ultra szerokie pasmo" - jest ona kompatybilna wstecz z częstotliwościami 5 GHz oraz 2.4 GHz, minusem pasma 60 GHz jest osiąganie tak zawrotnych transferów na bardzo krótkich odległościach.
Więc jakie może być przeznaczenie WiGig? Oczywiście tak duże transfery będą mogły posłużyć do bezprzewodowego przesyłania obrazu, dźwięku, czy transferu plików pomiędzy urządzeniami. Oczywiście wadą jest to, że prędzej czy później nasz ultrabook będzie potrzebował zewnętrznego źródła zasilania, więc nie jest to rozwiązanie do końca mobilne. Poza tym, nie tylko nasz Ultrabook musi być kompatybilny z WiGig, również stacja dokująca powinna używać tego samego standardu. Według specyfikacji transfer będzie możliwy na odległości nie przekraczającej 10 metrów. Tak czy owak, jest to ciekawe rozwiązanie i Intel zamierza je wprowadzić do swoich urządzeń w niedalekiej przyszłości. Standard WiGig z pewnością za kilka lat może odcisnąć swój ślad w bezprzewodowej komunikacji.
Źródło: Vr-Zone / wirelessgigabitalliance.org/
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
25
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4