Intel Ponte Vecchio może wykorzystać 6 nm proces od TSMC
W tym roku doczekamy się w końcu pierwszej odsłony architektury Xe od firmy Intel. W sprzedaży pojawią się bowiem procesory mobilne 11 generacji Tiger Lake, które będą w sobie zawierać zintegrowane układy graficzne Xe Graphics (Low Power). Wiemy jednak od dłuższego czasu, że firma pracuje także nad dużo większymi układami na rynek HPC. Mowa oczywiście o układzie graficznym Ponte Vecchio, który miał wykorzystać 7 nm proces technologiczny i zadebiutować najwcześniej w 2022 roku. W ostatnich dniach Intel jednak poinformował o problemach z wdrożeniem 7 nm litografii, co doprowadzi do kolejnych opóźnień. Pod znakiem zapytania stanęła także premiera Intel Ponte Vecchio na omawianym procesie technologicznym. Nowe doniesienia od Digitimes sugerują, że producent może zdecydować się na wykorzystanie linii produkcyjnej od TSMC.
Według najnowszych doniesień pochodzących od Digitimes, firma Intel zdecyduje się na wykorzystanie 6 nm procesu technologicznego TSMC do produkcji układu graficznego HPC Ponte Vecchio.
Intel ponownie musi sobie radzić z wizerunkowymi problemami po ogłoszeniu problemów nad wdrożeniem 7 nm litografii. Nowe źródła, na które powołują się Digitimes oraz dodatkowo Chinatimes (choć oczywiście nie są one obecnie potwierdzone), sugerują, że Intel zarezerwował już u TSMC 180 tysięcy wafli krzemowych, które mają zostać wykorzystane do produkcji układów graficznych HPC Ponte Vecchio, opartych na architekturze Xe. Jeśli ostatecznie informacje te zostaną potwierdzone, finalnie Ponte Vecchio wykorzysta 6 nm litografię TSMC, która pod względem gęstości upakowania tranzystorów (MTr/mm²) będzie porównywalna z 10 nm procesem Intela, który dopiero teraz zdaje się być odpowiednio dopracowany. Produkcja chipów miałaby się rozpocząć w 2021 roku.
Dzięki przygotowywaniu stosunkowo niewielkiej ilości układów Ponte Vecchio w 2021 roku, wykorzystanie dopracowanego 6 nm procesu TSMC powinno ostatecznie także obniżyć koszty produkcji. Na razie to jednak niepotwierdzone informacje, a Intel w żaden sposób się nie odniósł do tych doniesień. Nie wiemy także wciąż, czy problemy z wdrożeniem 7 nm litografii w istotny sposób wpłyną na prace nad kolejnymi procesorami po serii Alder Lake-S i czy w tym wypadku Intel także nie zdecyduje się na wykorzystanie linii produkcyjnych od TSMC.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
60