Google inwestuje 700 mln dolarów w centrum danych w Danii
Internetowy gigant stawia na zieloną energię i Skandynawię. Google zainwestuje około 2,5 mld złotych czyli 700 milionów dolarów w duńskie centrum danych położone na zachodzie kraju w okolicy miasta Fredericia. Google poinformowało również, że podpisze umowę zakupu energii (PPA) dla nowego centrum, która pochodzić będzie tylko i wyłącznie z źródeł odnawialnych. Gigantyczna budowa wkrótce się rozpocznie, a zakończyć ma się w 2021 roku. Koncern zatrudni w nowym ośrodku 150 do 200 pracowników. Oprócz umowy na zakup zielonej energii dla centrum danych, firma rozważa również inwestycje w szereg projektów związanych z wiatrakami i energią słoneczną w tym kraju.
We wrześniu firma z Mountain View podpisał 10-letnią umowę zakupu energii odnawialnej z trzech nowych farm wiatrowych budowanych w Finlandii
Centra danych są sercem Google - to miejsce, w którym znajduje się duża grupa serwerów, które zasilają produkty sieciowego giganta, takie jak wyszukiwarka Google, Gmail i YouTube. Kiedy więc wyszukujemy czegoś w internecie lub oglądamy filmiki w tle pracują centra danych. Przechowywanie danych i informacji, takich jak e-maile i zdjęcia to także zdanie data center. Kiedy słyszymy o działaniu w chmurze lub przechowywaniu w chmurze, tak naprawdę mowa jest o olbrzymich centrach danych. Google posiada aktualnie 15 data center na całym świecie. Cztery z nich znajdują się w Europie.
Odwiedziliśmy polskie centrum Amazona - rządzą tam roboty!
We wrześniu firma z Mountain View podpisał 10-letnią umowę zakupu energii odnawialnej z trzech nowych farm wiatrowych budowanych w Finlandii, które zasilą jedno z centrów danych. Google kupiło także inną działkę w Danii w okolicy miejscowości Aabenraa. W pobliżu swoją budowę planuje Apple, które także inwestuje w Danii centrum przetwarzania danych. W tym kraju ulokować swoją infrastrukturę chce również Facebook. Google twierdzi, że wpływ na decyzję o lokalizacji miały projekty tego kraju związane z energią wiatrową i słoneczną.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4