Face ID radzi sobie z maseczkami. Sprawdziłem skuteczność nowej funkcji iOS 15.4 na przykładzie smartfonów Apple iPhone 12 i 13
Od kilku miesięcy Apple testowało nową funkcję zabezpieczenia biometrycznego Face ID. Mowa o możliwości odblokowywania smartfona w sytuacji, kiedy na twarzy użytkownika znajduje się maseczka ochronna. Dotychczas nie było to możliwe. Biorąc pod uwagę to, jak często zasłaniamy twarz w czasach pandemii, jest to jedna z bardziej pożądanych w ostatnich latach opcji smartfonów Apple iPhone. Wizyta w centrum handlowym czy urzędzie oznaczała konieczność każdorazowego wpisywania kodu PIN w celu skorzystania z urządzenia mobilnego. To kłopotliwe, szczególnie podczas realizacji zakupów na bazie wcześniej utworzonej listy. Uciążliwość ta wreszcie odchodzi w zapomnienie. Niestety, działanie funkcji nie jest idealne, a co ważne – skorzystają z niej tylko wybrani użytkownicy.
Aktualizacja iOS 15.4 umożliwia działanie Face ID z maseczkami. Z nowości skorzystają wyłącznie użytkownicy smartfonów Apple iPhone 12 i iPhone 13.
Apple iPhone 13 vs iPhone 12: Test porównujący smartfony. Oceniamy zasadność wymiany na nowszy model
Jednym z kluczowych argumentów podnoszonych podczas dyskusji pomiędzy przeciwnikami i entuzjastami smartfonów Apple iPhone jest wsparcie aktualizacjami. W istocie 5-letni cykl jest tutaj standardem, choć zdarzają się wyjątki. Nie oznacza to niestety, że każdy sprzęt otrzymuje jednakowy zestaw nowości. W zasadzie tylko najnowsze modele mogą liczyć na wsparcie najbardziej atrakcyjnych funkcji. Nie inaczej jest w przypadku Face ID i możliwości odblokowania smartfona przy użyciu twarzy zakrytej maseczką. Rozwiązanie jest dostępne jedynie dla telefonów Apple iPhone 12 i iPhone 13. Użytkownicy iPhone’ów 11 i starszych muszą obejść się smakiem. Dobrze, ale jak naprawdę działa tytułowa nowość?
Aktualizacja iOS 15 w praktyce. Sprawdzamy nowości i zmiany dostępne na smartfonach serii Apple iPhone i iPad
Zaktualizowałem do iOS 15.4 dwa urządzenia – Apple iPhone 12 oraz Apple iPhone 13 i postanowiłem sprawdzić, jak te radzą sobie podczas odblokowywania twarzą zakrytą maseczką. Dobra wiadomość jest taka, że nowość w Face ID działał identycznie na obydwu sprzętach i to na dwóch różnych osobach. Niestety, nie jest idealnie. Średnio, co dziesiąta próba kończyła się fiaskiem. Najpewniej system musi nauczyć się na nowo wizerunku użytkownika, ale o tym przekonam się dopiero po kilkunastu dniach. Funkcja radzi sobie z tradycyjnymi okularami, ale w przypadku przeciwsłonecznych miewa spore problemy, o czym jesteśmy informowani w menu. Jeśli oczekujecie rozwiązania działającego perfekcyjnie, możecie czuć się zawiedzeni. Niemniej „lepszy rydz niż nic”.
Powiązane publikacje

Migracja na Windows 11 zaczęła przyspieszać. Strategia Microsoftu zdaje się przynosić oczekiwane rezultaty
86
Ile klatek z DLSS FG, a ile bez? Klient Steam oferuje nowy monitor wydajności. Zmiany dotyczą też Linuksa i trybu Big Picture
42
Apple prowadzi negocjacje z OpenAI i Anthropic w sprawie integracji zaawansowanych LLM z asystentem Siri
9
F-Droid - sklep z aplikacjami na Androida, o którym mogłeś nie wiedzieć. Łatwy dostęp do bazy FOSS
16