El Capitan - NNSA zamawia superkomputer z mocą 1,5 EksaFlopsa
Przed kilkoma miesiącami w sieci głośno było o nadchodzących superkomputerach takich jak Frontier (z podzespołami marki AMD) czy Aurora (z nowymi kartami Intel Xe). Tym razem dowiadujemy się o El Capitan, który bije na głowę poprzednie, i tak niewyobrażalnie potężne już konstrukcje. El Capitan został zamówiony przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych i znajdzie się na wyposażeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego. System powstanie do 2023 roku i będzie kosztować 600 mln dolarów, a jego moc pozwoli na wykonanie 1,5 tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Powyższy wynik oznacza, że będzie to superkomputer siedmiokrotnie wydajniejszy niż jednostka Summit - superkomputer uznawany za najwydajniejszy na świecie na tę chwilę.
Amerykańskie NNSA (Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego) zamawia superkomputer z mocą 1,5 eksaflopsa. Będzie on zdolny wykonywać 1,5 tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.
Finowie stworzą superkomputer z 200.000 rdzeniami Zen 2
El Capitan będzie wykorzystywany w pracy przy okrętach podwodnych i lotniskowcach napędzanych energią jądrową. Ale to nie wszystko. Dziwnym byłoby, gdyby nie wykorzystać takiej mocy do badań stricte nad bronią nuklearną. Jednostka, której produkcją zajmie się spółka Cray, ma cechować się zapotrzebowaniem na energię elektryczną rzędu 40 MW. Co ciekawe, nazwa systemu wzięła się stąd, że poszczególne segmenty układu, ułożone jeden na drugim byłyby trzykrotnie wyższe, niż szczyt El Capitan w dolinie Yosemite (środkowa Kalifornia).
Chiny rosną w siłę i mają najwięcej superkomputerów na świecie
Superkomputery takie jak El Capitan są wykorzystywane również do innych, energochłonnych badań związanych z fizyką kwantową czy prognozowania globalnych skutków zmian klimatu, a także do projektowania silników i samolotów oraz rekonstrukcji historii wszechświata (zwłaszcza jego początków). Dwa superkomputery o największej mocy to nadal wspomniany Summit i Sierra, należące do IBM. Ostateczna decyzja dotycząca wykorzystanego przy budowie El Capitan sprzętu zapadnie prawdopodobnie później (budowa ma się rozpocząć w 2022), stąd wciąż nie wiemy, która z wiodących firm pojawi się w specyfikacji obejmującej CPU oraz GPU.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4