Cła, Trump, szpiegowanie - fabryki elektroniki wracają na Tajwan
Klienci tajwańskich producentów płyt głównych do serwerów będą wymagać od nich, aby ci przyspieszyli swoje plany przeniesienia produkcji z powrotem na Tajwan lub do innych miejsc poza Chinami. Wiele firm z Tajwanu z branży IT prowadzących produkcję w Chinach planuje przenieść niektóre linie lub jest właśnie trakcie przeprowadzek. Jest to związane z decyzjami administracji prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu dodatkowych ceł na towary wyprodukowane w Chinach. Ale ich klienci będą chcieli aby przyspieszyli te działania. To z kolei ma być powiązane z niedawnymi doniesieniami Bloomberga, który twierdził, że Chiny montowały sprzętowe back-doory na płytach głównych dla Supermicro.
Większość płyt głównych dla serwerów Supermicro jest produkowanych przez tajwańskie firmy w fabrykach w Chinach.
Według danych Digitimes Research amerykański koncern Supermicro miał 11,7% udziału w globalnym rynku płyt głównych w drugim kwartale 2018 roku. Supermicro obecnie zleca zamówienia na płyty główne firmom Universal Scientific Industrial (USI), ASE Technology Holding, Wistron i Orient Semiconductor Electronics (OSE). Tajwański Wistron powiedział portalowi Digitimes, że jest gotów do produkcji zgodnie z zapotrzebowaniem klientów, ponieważ ma bazy produkcyjne w wielu lokalizacjach na całym świecie. Wistron ma fabryki w między innymi w Czechach, Meksyku i w USA. Firma Inventec, także z Tajwanu, dostawca płyt głównych dla serwerów na całym świecie, dodaje, że od września rozpoczęła projekt rozbudowy swojej fabryki w Taoyuan na północy Tajwanu. Jest to odpowiedź na prośby klientów z Ameryki Północnej, którzy prosi o przeniesienie produkcji na wyspę. Firma zaznacza, że miało to miejsce jeszcze przed wojną handlową, która zaczęła się ostatnio nasilać. Pierwszy etap zwiększenia mocy produkcyjnych w zakładzie Taoyuan ma się zakończyć w październiku - poinformowała firma, dodając, że ma również fabrykę w Meksyku, którą można również powiększyć, aby sprostać wymaganiom klientów.
USA i Chiny rozpoczynają prawdziwą wojnę handlową
Także producent sprzętu sieciowego Accton ma otworzyć dwie dodatkowe linie produkcyjne w swojej fabryce na Tajwanie. Firma planuje również zakup nowego zakładu na Tajwanie. Jednak rosnąca liczba firm, które przenoszą swoją produkcję z Chin z powrotem na Tajwan lub inne miejsca, może oznaczać także słabsze wyniki finansowe w czwartym kwartale 2018 r. i pierwszej połowie 2019 r. - twierdzą specjaliści z branży. Posunięcie spowodować może wyższe koszty produkcji przy zmniejszonej produkcji (związanej z przeprowadzkami), a co za tym idzie, mniejsze zyski. Większość dostawców z Tajwanu prawdopodobnie renegocjuje ceny z klientami, aby i oni pokryli część zwiększonych kosztów produkcji - podają źródła Digitimes. Ray Chen z firmy Compal Electronics stwierdził, że przeniesienie linii produkcyjnych notebooków z Chin z powrotem na Tajwan spowoduje 3 procentowy wzrost całkowitych kosztów produkcji. Przypomnijmy, że amerykanie objęli ostatnio 25-procentowym cłem 279 produktów z Chin. Na liście znajdują się głównie chemikalia i właśnie części elektroniczne.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4