ChatGPT - popularny bot jest w stanie napisać także złośliwe oprogramowanie. Każdy może stać się hakerem?
ChatGPT to coraz popularniejszy chatbot wykorzystujący model języka GPT-3 opracowany przez OpenAI, służący do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika. Nadrzędnym celem twórców bota było przygotowanie go w taki sposób, aby możliwie wiarygodnie naśladował komunikację międzyludzką. ChatGPT został uruchomiony jako prototyp nieco ponad miesiąc temu i tyle tylko wystarczyło, aby dosłownie wstrząsnął niemal całym technologicznym światem.
ChatGPT okazał się narzędziem, którego działanie generuje w świecie technologii nie lada problemy. Okazuje się, że nawet z laika może zrobić hakera, a przynajmniej - dostarczyć mu gotowy, złośliwy kod.
NVIDIA A2 - niskoprofilowy akcelerator Ampere, przygotowany z myślą o obliczeniach związanych ze sztuczną inteligencją
ChatGPT ze względu na swoje umiejętności został już zablokowany na wszystkich urządzeniach i w sieciach należących do nowojorskich szkół publicznych (za dobrze odnajdywał się w pisaniu prac domowych). Ba, narzędzia tego obawia się nawet samo Google. Jak można przeczytać w serwisie The New York Times, Google sądzi, że ChatGPT mógłby zastąpić w przyszłości klasyczną wyszukiwarkę (konkurencja). Sundar Pichai, dyrektor generalny firmy macierzystej Google, Alphabet, uczestniczył nawet w kilku spotkaniach dotyczących strategii AI Google i polecił swoim zespołom, by skoncentrowały swoje wysiłki na zajęciu się zagrożeniem, jakie stanowi właśnie ChatGPT. Ale to nie koniec trwożących wieści na temat nowego bota. Okazuje się bowiem, że ten jest równie sprawny, jeśli chodzi o... pisanie oprogramowania typu malware.
Microsoft bliski przejęcia Nuance Communications. Sztuczna inteligencja i rozwiązania medyczne tylko na tym zyskają
Skąd o tym wiadomo? Dowiodło tego związane z cyberbezpieczeństwem przedsiębiorstwo Check Point. Okazuje się, że jego pracownicy przeszukiwali hakerskie fora w poszukiwaniu wspomaganych przez ChatGPT fragmentów złośliwego kodu, które... rzeczywiście znaleźli. Jak czytamy na portalu TechSpot, hakerzy wykorzystali bota do przygotowania złośliwego oprogramowania, które wyszukuje konkretne pliki, pakuje je do archiwum.zip, po czym przesyła na wybrany serwer FTP. Jak się okazuje, ChatGPT pomógł cyberprzestępcom w przygotowaniu jeszcze kilku innych złośliwych rozwiązań. Jak widać, po raz kolejny zastosowanie znajduje stwierdzenie, że technologia może równie mocno pomagać, jak i szkodzić. Wszystko zależy od tego, kto z niej korzysta. Największe obawy budzi jednak fakt, że dzięki tak wszechstronnym umiejętnościom wspomnianego bota, będzie on wykorzystywany w dużej mierze w niecnych celach, a w dodatku przez osoby, które samodzielnie nie byłyby w stanie przygotować podobnego kodu. Innymi słowy - może przyczynić się do wzrostu cyberprzestępstw.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4