Bill Gates stawia śmiałe prognozy co do metaverse – spotkania w wirtualnych biurach normą już za 2-3 lata
Przed dwoma dniami Meta (znane dotąd jako Facebook) udostępniło pierwszą wersję czegoś, co z czasem może rozwinąć się w ogromny wirtualny świat Zuckerberga. Mowa o aplikacji Horizon Worlds, która udostępnia darmowe przestrzenie do wirtualnych spotkań z (nie)znajomymi. Póki co aplikacja działa tylko na goglach Oculus Quest 2, a także tylko na terenie USA oraz Kanady. Niebawem powinna jednak dotrzeć także i do szerszej publiczności. Jak zauważa bowiem Bill Gates, metaświaty mają w sobie tak wielki potencjał, że już za 2, góra 3 lata spotkania w wirtualnych biurach staną się normą.
Przewiduję, że w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat większość wirtualnych spotkań przejdzie z modeli dwuwymiarowych (...) w przestrzeń 3D z cyfrowymi awatarami - pisze na swoim blogu Bill Gates.
Metaverse - 5 filmów jakie musisz obejrzeć. Co czeka nas w przyszłości zgodnej z wizjami Facebooka czy Microsoftu?
Być może zaczyna Ci się robić niedobrze na wydźwięk słowa 'metaverse'. Niestety wiele wskazuje na to, że lepiej nie będzie - o metaświatach będzie się rozprawiać już tylko coraz więcej. Temat ów podjął po raz kolejny także Bill Gates. W ostatnim ze wpisów na swoim blogu zajął się analizą mijającego "trudnego roku" oraz "powodów do optymizmu" na przyszłość. Jednym z tych powodów, według Gatesa, ma być przyspieszenie innowacyjności, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń wirtualnych. W rzeczonym wpisie miliarder pokusił się także o dość odważną prognozę, którą cytujemy poniżej.
Facebook rozgląda się za 10 tys. pracowników w Unii Europejskiej. Tzw. metaverse mają rozwijać także Polacy
"Przewiduję, że w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat większość wirtualnych spotkań przejdzie z modeli dwuwymiarowych (...) w przestrzeń 3D z cyfrowymi awatarami". Faktycznie, czy tego chcemy czy nie, metaverse "się dzieje". Podczas gdy detale będą ewoluować w czasie, to już teraz wiadomo, że metaverse jest w zasadzie kolejną iteracją sieci, określaną czasami jako Web 3.0. Gates przyznaje, że pełne przejście do metaświata może być spowolnione ze względu na braki sprzętowe (gogle VR ma wciąż niewielki ułamek użytkowników sieci). Jednak takie planowane rozwiązania jak np. animowane awatary wygenerowane przez obraz z naszej kamerki 2D, mają na celu przyspieszenie zaadaptowania się idei metaverse wśród internautów.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4