Znaczący spadek cen pamięci DDR4 dopiero w kolejnym roku
Platformy komputerowe Intela z segmentu HEDT (High-End Desktop) mają to do siebie, że są o wiele droższe od "cywilnych" zestawów opartych na słabszych procesorach. W przypadku układów z serii Intel Haswell-E mówimy o jeszcze większej różnicy dzielącej je od modeli z rodziny Haswell, bowiem platforma korzystająca z chipsetów Intel X99 jako pierwsza wprowadziła obsługę modułów pamięci DDR4. Nie trzeba już chyba przypominać, że każda nowość debiutuje w zdecydowanie wyższej cenie, aniżeli posiadają ją produkty dostępne na rynku już od dłuższego czasu. Po kilku miesiącach od premiery procesorów Intel Haswell-E sytuacja wygląda już zdecydowanie lepiej, ale w dalszym ciągu zakup modułów pamięci DDR4 nie wydaje się zbyt rozsądną decyzją - producenci dozują nam swoją technologię i trudno tutaj mówić o wysokiej opłacalności przesiadki na nowszy standard.
To jeszcze nie pora na pamięci DDR4.
Wiele wskazuje na to, że w tym roku będziemy świadkami debiutu pierwszej mainstreamowej platformy obsługującej nowe pamięci RAM. Mowa tutaj o procesorach Intel Skylake, które powinny posiadać zintegrowany kontroler DDR4. Niewątpliwie spowoduje to znaczący wzrost popytu na nowy rodzaj modułów, ale czy będziemy mieli do czynienia z prawdziwą rewolucją na rynku pamięci? Firma Micron Technology zajmująca się produkcją kości pamięci wykorzystywanych między innymi w produktach Cruciala studzi entuzjazm i prezentuje chłodną analizę rynku DDR4 na ten rok.
Okazuje się, że producenci nie mają na razie zamiaru rezygnować z technologii DDR3 i to ona będzie w dalszym ciągu stanowiła fundament oferty wielu korporacji. Oznacza to tylko jedno - ceny pamięci DDR4 nie będą jeszcze malały, a już na pewno zakup takich modułów nie będzie bardziej opłacalny od wyboru standardu DDR3. Ceny nowszych produktów będą w dalszym ciągu wyraźnie wyższe. Micron Technology wspomina jednocześnie o 12-miesięcznym okresie stabilizacji rynku, po którym możemy oczekiwać gwałtownego procesu przesiadki na pamięci DDR4.
Źródło: KitGuru
Powiązane publikacje

G.SKILL przedstawia pierwszy na świecie zestaw pamięci RAM DDR5 o pojemności 256 GB. Idealny dla procesorów AMD Ryzen
22
Samsung i Micron rywalizują o dominację na rynku pamięci HBM3E. Kto zdobędzie przewagę w erze AI?
3
Ferroelectric Memory wraz z Neumonda podejmują wysiłek komercjalizacji pamięci DRAM+, łączącej zalety SSD i RAM
35
V-Color ustanawia nowy rekord świata w podkręcaniu pamięci DDR5. Osiągnięto oszałamiającą prędkość transferów
16