Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Wideo: Feiyu Tech SPG2 - optymalny stabilizator do smartfona

Maciej Pius | 02-12-2018 13:00 |

Wideo: Feiyu Tech SPG2 - optymalny stabilizator do smartfonaNieważne czy jesteś turystą przeczesującym miejską dżunglę, czy fotografem-amatorem na rodzinnym spotkaniu, żeby na dłużej zapamiętać te bezcenne chwile sięgniesz po telefon, żeby nagrać krótkie i niezobowiązujące wideo. W pośpiechu i pod wpływem emocji nie będziesz się przejmować tym jak trzymasz smartfon, co może skutkować brzydkimi drganiami i rozmazanym wideo w wyniku wstrząsów. Wykorzystując stabilizator Feiyu Tech SPG2 dedykowany urządzeniom mobilnym ta historia może zakończyć się happy endem. Ten niepozornie wyglądający i relatywnie niedrogi gimbal od producenta, którego nazwa może większości osób nic nie mówić, oferuje zaskakująco dużo. Podczas testów nie omieszkałem sprawdzić jego funkcjonalności, do jakich zastosowań można go wykorzystać i oczywiście najważniejsze, jaka jest jakość stabilizacji wideo w nagraniach.

Każda osoba używająca SPG2 będzie mogła się pochwalić super stabilnymi i gładkimi nagraniami z rodzinnych imprez i wypadów za miasto.

Wideo: Feiyu Tech SPG2 - optymalny stabilizator do smartfona [6]

Feiyu Tech jest chińskim producentem stabilizatorów wideo dedykowanych smartfonom, kamerom sportowym (typu GoPro) oraz kamerom DSLR. W każdej z tych kategorii oferuje kilka różnych modeli różniących się zarówno ceną, jak i funkcjonalnością. Głównym bohaterem tej recenzji jest gimbal SPG2, będący następcą SPG i starszym bratem modeli Vimble. Można nazwać go flagowym modelem wśród oferty stabilizatorów dedykowanych smartfonom, więc będzie on miał najbardziej rozbudowaną funkcjonalność. Równocześnie konieczne będzie wydanie troszkę większej sumy pieniędzy, żeby go zakupić. W popularnym sklepie online z cyfrowym sprzętem foto i wideo sugerowana cena w trakcie pisania artykułu to 849 zł (aktualnie 789 zł). Cały zestaw otrzymujemy w praktycznej “styropianowej” walizce, która służy również do późniejszego transportu urządzenia. W środku oprócz samego stabilizatora znajdują się: dość krótki kabel do ładowania (microUSB — USB), zestaw kabli do podłączenia smartfona do stabilizatora (microUSB, USB-C, Lightning) oraz trójnóg przykręcany do stabilizatora. Szczególnie ten ostatni element jest niezwykle przydatny i znacząco ułatwia manipulację włączonym urządzeniem.

Wideo: Feiyu Tech SPG2 - optymalny stabilizator do smartfona [2]

Wykonanie oraz dobór materiałów w stabilizatorze stoi na bardzo dobrym poziomie. Konstrukcja oraz ramiona podtrzymujące smartfon wykonane są z lotniczego stopu aluminium. Uchwyt, za który trzymamy urządzenie pokryty został tworzywem sztucznym o gumowej teksturze co sprzyja pewnemu chwytowi. Jestem też przekonany, że waga stabilizatora jest optymalna, ponieważ bez smartfona wynosi około 580 g. Dużą zaletą jest też odporność SPG2 na warunki atmosferyczne. Wymagało to jednak wykorzystania gumowych zaślepek na portach, które nieznacznie zmniejszają wygodę korzystania. Jednak co gorsze, jedna z tych zaślepek w testowanym egzemplarzu na tyle się “wyrobiła”, że wyskakuje z portu, więc nie spełnia już swojej roli. W bezpośrednim porównaniu gorszą jakością charakteryzują się wszystkie interfejsy stabilizatora, do których należą: główny joystick, przyciski włączania oraz nagrywania, pokrętło z boku oraz trigger i slider z tyłu. Wszystkie są plastikowe i mało precyzyjne a szczególnie slider ma bardzo duże luzy. Na pozytyw należy zaliczyć ergonomiczne ich rozłożenie pozwalające komfortowo obsługiwać stabilizator, ale pod warunkiem, że jest się osobą praworęczną. Wszystkie wymienione wady nie mają dużego znaczenia, jednak nie można ich pominąć, ponieważ będę irytować podczas dłuższego wykorzystania.

Stabilizator Feiyu Tech SPG2 wykorzystuje 3 bezszczotkowe silniki elektryczne, które manipulują orientacją kamery.

Wideo: Feiyu Tech SPG2 - optymalny stabilizator do smartfona [5]

Stabilizator Feiyu Tech SPG2 wykorzystuje 3 bezszczotkowe silniki elektryczne, które manipulują orientacją kamery w celu jak najlepszego realizowania postawionego zadania. Każdy z nich działa w innej osi oraz oferuje inny zakres ruchu. Najbardziej ograniczona jest kontrola w osi horyzontalnej, ponieważ jej zakres wynosi zaledwie +/- ~45 stopni. Trochę lepszy jest zakres w osi poziomej, ponieważ można obrócić smartfon o +/- ~160 stopni, co równa się wykonaniu niemal pełnego obrotu. Imponujący jest natomiast zakres ruchu w osi pionowej, ponieważ jest nieograniczony, więc nigdy nie napotkamy problemu, że skończyła nam się możliwość dalszego obrotu przy kręceniu dużej ilości bączków. Na ręce użytkownika oddawane jest mnóstwo trybów nagrywania, które wykorzystują wszystkie te silniczki. Sprzyja to pełnej kontroli sposobu nagrywania, więc zwiększa zaufanie do urządzenia.

Stabilizator oferuje 5 trybów pracy:

  1. Tryb panoramowania – podążanie wyłącznie za ruchem obrotowym uchwytu.
  2. Tryb blokady – obrót na wszystkich osiach jest zablokowany w zadanej pozycji.
  3. Tryb śledzenia – podążanie za ruchem obrotowym uchwytu oraz w kierunku góra – dół.
  4. Tryb śledzenia wieloosiowego – podążanie za ruchem uchwytu gimbala we wszystkich trzech osiach.
  5. Tryb szybkiej reakcji – kamera podąża szybko za ruchem obrotowym uchwytu, zachowując jednocześnie stałe położenie względem linii horyzontu (aktywowany przy wciśniętym triggerze).

Poza stabilizacją gimbal oferuje tryb automatycznej panoramy, w którym można określić położenie początkowe, końcowe oraz prędkość ruchu, a stabilizator sam płynnie wykona translacje. W połączeniu z możliwością zamocowania SPG2 na statywie za pomocą standardowego gwintu ¼’’ stanowi to świetne rozwiązanie do nagrywania timelapsów.

Wideo: Gimbal DJI Ronin-S - marzenie każdego filmowca

Wideo: Feiyu Tech SPG2 - optymalny stabilizator do smartfona [7]
Na górze aplikacja FeiyuON, na dole aplikacja Vicool

Jak każdy prawdziwy gadżet w XXI wieku, stabilizator Feiyu Tech posiada aplikację towarzyszącą, a nawet dwie. Ilość nie przekłada się na jakość, ponieważ obie są bardzo nisko oceniane w Google Play Store - Vicool na 1.9 gwiazdki, natomiast Feiyu ON na 2.2 gwiazdki. Funkcjonalność obu jest dokładnie taka sama, przy czym ta druga cechuje się nieznacznie nowocześniejszym interfejsem. Dość przewidywalny jest fakt, że aplikacje pozwalają dostosować ustawienia stabilizatora, jak m.in. płynność ruchu czy zachowanie poszczególnych przycisków. Ponadto oferują własną aplikację do obsługi aparatu, co w pełni pozwala wykorzystać połączenie stabilizatora ze smartfonem. Niestety możliwość rozpoczynania i kończenia nagrywania przyciskiem czy zoomowania pokrętłem dostępne są tylko w kamerze w aplikacji Feiyu Tech. Jest to poważne ograniczenie, ponieważ domyślna aplikacja aparatu zawsze będzie miała lepszą kontrolę nad aspektami technicznymi kamery, nie wspominając o postprodukcji. Podczas moich testów zdarzyło się nawet, że nagrania wykonane aplikacją Vicool były całkowicie zniszczone cyfrowymi artefaktami zapisanymi w pliku wideo. Z tego względu aplikacje te nie nadają się do praktycznego wykorzystania. Jest to rozczarowujący wynik, zwłaszcza że sama idea jest dobra, ale realizacja bardzo przeciętna, przez co ograniczona zostaje funkcjonalność urządzenia.

Wideo: Feiyu Tech SPG2 - optymalny stabilizator do smartfona [8]

Niezależnie od pewnych niedociągnięć w kwestii jakości wykonania oraz oprogramowania niespełniającego oczekiwań, to co ma największe znaczenie w tego typu urządzeniu to jakość stabilizacji. W tej kategorii Feiyu Tech SPG2 jest godny polecenia. Pomimo kompaktowej budowy oraz niewielkiej wagi wszystkie ruchy ramion są wzorowo gładkie i płynne. W efekcie nagrania wykonywane w miejscu są praktycznie zamrożone w jednym miejscu, a te wykonywane w ruchu, nawet przy niedbałym uchwycie, eliminują większość niepożądanych wstrząsów. Podobnie mnogość trybów nagrywania oraz łatwość przełączania się między nimi sprawia, że po zapoznaniu się z ich działaniem, operator ma pełną kontrolę nad zachowaniem stabilizatora. Zachęcam do obejrzenia wideo, w którym umieściłem wiele testowych nagrań oraz porównuję stabilizacje SPG2 do tej wbudowanej w smartfon. Wyniki są zaskakujące, ale najważniejszy jest fakt, że stosowanie fizycznej stabilizacji Feiyu Tech pozwala zachować pełną rozdzielczość nagrywanego wideo. Jest to co prawda zależne od wykorzystywanego smartfona, ale w moim przypadku (prywatnie korzystam z Huawei P20 Pro) nagrywanie w rozdzielczości 4K nie oferuje stabilizacji, która dostępna jest tylko przy rozdzielczości FullHD w 30 kl./s. SPG2 rozwiązuje tę niepewność, niezależnie jaki smartfon posiadamy.

Obejrzyj recenzje stabilizatora na YouTube:

We wstępie przedstawiłem dwie sytuacje w nieformalnych okolicznościach. I, jako że SPG2 kierowany jest do prywatnego użytkownika, to właśnie w takich warunkach powinien być on wykorzystywany. Wtedy w pełni zadowoli operatora kamery, które będzie zachwycony uzyskanymi efektami nagrań. Wszelkie bardziej kreatywne i/lub profesjonalne wykorzystanie gimbala Feiyu Tech jest dość ograniczone. Przy czym największym ograniczeniem jest naturalnie możliwość wykorzystania smartfona jako jedynej kamery. Jednak część moich zarzutów dotyczyłaby też zbyt ograniczonych ruchów, szczególnie w osi poziomej. Chciałbym mieć możliwość nagrywania trzymając stabilizator do góry nogami, tak żeby kamera nagrywała z perspektywy żaby tuż nad podłogą. Manewr taki nie jest jednak możliwy do wykonania, co wielokrotnie utrudniało mi uzyskania zaplanowanych nagrań. Podkreślam jednak, że nie jest to do końca przeznaczenie SPG2 i nie można traktować tego jako wadę, a raczej jako bardzo konkretne pozycjonowanie urządzenia dla precyzyjnie zdefiniowanej grupy docelowej. Taki casualowy użytkownik będzie też zachwycony z czasu działania na baterii. Podczas całego okresu testowego musiałem tylko raz (na początku) naładować urządzenie, co pozwoliło na kilka-kilkanaście godzin wykorzystania. Dodatkowo podłączając smartfon przewodowo do gimbala można ładować telefon i wykorzystywać stabilizator jako powerbank. A w najbardziej ekstremalnych zastosowaniach można nosić ze sobą dodatkowe akumulatory, ponieważ baterię można wtedy wyjąć i w mgnieniu oka zamienić na nową.

Gimbal SPG2 będąc flagowym modelem od Feiyu Tech oferuje mnóstwo trybów nagrywania i dobrą jakość stabilizacji.

Wideo: Feiyu Tech SPG2 - optymalny stabilizator do smartfona [1]

Stabilizator Feiyu Tech SPG2 w cenie 789 zł oferuje mnóstwo trybów nagrywania, wzorową jakość stabilizacji wideo oraz wiele drobnych cech, które podnoszą zadowolenie oraz ułatwiają korzystanie z gimbala. Równocześnie nie ustrzeżono się kilku wad jak niskiej jakości przyciski czy nisko oceniane aplikacje towarzyszące. W ogólnym rozrachunku jest to bardzo dobry produkt, które wzorowo realizuje postawione mu zadanie i co najważniejsze jest intuicyjny w wykorzystaniu. Każda osoba używająca SPG2 będzie mogła się pochwalić super stabilnymi i gładkimi nagraniami, które sprawią radość podczas wspominania przeszłych wydarzeń uchwyconych na wideo. Być może stabilizator zainspiruje też kilka osób do kręcenia większej ilości filmów, dzięki czemu odkryją swoją nową pasję.

Sprzęt do testów dostarczył:

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 14

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.