W Genewie uruchomiono Wielki Zderzacz Hadronów
Dzisiaj miało miejsce wielkie wydarzenie w świecie nauki. W Genewie uruchomiono Large Hadron Collider (Wielki Zderzacz Hadronów) który potrafi rozpędzić wiązki protonów nieomal do prędkości światła. Badania przeprowadzone przy pomocy tego urządzenia, być może dadzą odpowiedzi na pytania odnośnie teorii powstania wszechświata zakładającej koncepcję Wielkiego Wybuchu czy też zagadnień związanych z antymaterią. Jest to niewątpliwie gigantyczne wydarzenie, które w bliskiej przyszłości może zaowocować spektakularnymi odkryciami. Samo przedsięwzięcie wzbudza zarówno euforię jak i obawy o to, co może się stać jeżeli naukowcy dokonają złych obliczeń.
Europejski Ośrodek Badań Jądrowych (CERN) mieści się na obrzeżach Genewy, dokładniej zaś pod, ponieważ ulokowano go 100 metrów pod powierzchnią ziemi gdzie znajduje się 27 km tunel w którym przeprowadzane są próby. Przeznaczeniem wspomnianego ośrodka było i jest wnikliwe badanie wszechświata oraz wszelkich procesów które mogą mieć wpływ na jego formę. Co ciekawe, to właśnie w laboratoriach CERN Tim Berners-Lee w 1989 roku stworzył język HTML. Co z tego wynikło powszechnie wiadomo. Ale wracając do tematu - zainteresowanych zapraszam do lektury po linkami:
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4