Uwaga na fałszywe e-maile od banku PKO nakłaniające do logowania
Obecnie niemal każdy z nas posiada założone konto bankowe, z którego aktywnie korzysta. W ogóle wyobrażacie sobie funkcjonowanie w dzisiejszym świecie bez konta bankowego? Banki wprowadzają do swoich systemów coraz to lepsze zabezpieczenia, aby żaden cyberprzestępca nie był wstanie wyczyścić nam naszego konta. Niestety, każdy system bezpieczeństwa posiada jedno najsłabsze ogniwo, a jest nim nie kto inny jak tylko człowiek. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie pomogą nam, jeżeli będziemy nierozważnie korzystać z sieci i klikać we wszystkie linki, jakie nam się tylko nawiną. Bardzo ważna jest również edukacja z zakresu bezpieczeństwa, ponieważ pojawiają się coraz to nowe zagrożenia i należy wiedzieć jak się przed nimi bronić. Aktualnie trwa jedna wielka akcja wysyłania wiadomości e-mail, które mają na celu nakłonienie nas do zalogowania się na swoje konto bankowe w PKO. Oczywiście link zawarty w wiadomości kieruje do fałszywej strony banku, na której nie wolno się pod żadnym pozorem logować.
W przypadku podania loginów witryna internetowa poprosi nas o podanie jednorazowego kodu, po czym wyrzuci błąd, że logowanie nie powiodło się i zostaniemy przekierowani na prawdziwą stronę banku, aby mniej obeznany użytkownik nie miał czasami podejrzeń, że wpisał swoje dane na nie na tej stronie co trzeba.
Zalogowałem się na sfałszowanej stronie ;-(. Co teraz?
Jeżeli wszedłeś na stronę, która podana była w treści wiadomości e-mail i zalogowałeś się na niej, to jak najszybciej wykonaj telefon pod numer 801 307 307 lub +48 81 535 60 60 i powiedz konsultantowi o całej sprawie. Na przyszłość wchodząc na stronę banku polecamy sprawdzać adres witryny internetowej, czy na pewno się zgadza oraz czy łączymy się przy pomocy protokołu https. W dobie bankowości internetowych niestety tego typu sytuacje będą miały od czasu do czasu miejsce i trzeba się mieć na baczności.
Źródło: PKO
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57