UFS vs eMMC – Najważniejsze różnice pomiędzy dwoma typami pamięci flash stosowanymi dziś w smartfonach
Pamięci UFS oraz eMMC nie są stosowane wyłącznie w smartfonach i znajdziemy je między innymi w tabletach, e-czytnikach, a także w Chromebookach oraz samochodowych odtwarzaczach multimedialnych. Niemniej, skupimy się na telefonicznych urządzeniach mobilnych. Różnice pomiędzy typami pamięci wydają się oczywiste i na dobrą sprawę wszystko sprowadza się do prędkości odczytu i zapisu danych oraz apetycie na energię akumulatora. Oczywiście sprawa jest bardziej złożona i chcąc ją zrozumieć, wypada poznać kilka faktów z nią związanych. Bez zbędnego przedłużania omówmy inne niż „powierzchowne” różnice pomiędzy standardami pamięci Universal Flash Storage oraz embedded Multi-Media Controller.
Omówienie różnic pomiędzy typami pamięci UFS i eMMC. Universal Flash Storage oraz embedded Multi-Media Controller, choć wykorzystywane w tej samej kategorii urządzeń, oferują nieco inne cechy wpływające na wydajność, energooszczędność oraz cenę sprzętu.
Test OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro – Wydajne smartfony z optyką Hasselblad, ładowaniem o mocy 65 W i atrakcyjną ceną
Zacznijmy od eMMC, czyli embedded MMC (embedded Multi-Media Controller). Technologia ta stosowana jest od 1997 roku, a więc możemy nazwać ją już leciwą. Rozwiązanie służy do przechowywania plików na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony, e-czytniki czy tablety i opiera się na pamięci flash oraz kontrolerze. Z racji „wieku” technologia ta trafia głównie do tańszych modeli, w których przypadku wymagania użytkowników nie są wygórowane. Pamięć eMMC, niezależnie od wersji, jest oczywiście wolniejsze od UFS, na co wpływ ma między innymi jednokierunkowość działań. Odczyt i zapis nie mogą być realizowane w tym samym czasie, co ogranicza tempo wykonywania poszczególnych zadań. To przekłada się na niższą, niż w przypadku UFS wydajność urządzenia.
Test realme 8 i realme 8 Pro – Nowe smartfony to godna konkurencja dla serii Xiaomi Redmi Note 10
Pamięć UFS pozwala na jednoczesny zapis i odczyt danych, co jest równoznaczne z wyższymi prędkościami transferu, które przekładają się pośrednio na to, jak żwawo pracuje urządzenie. Co istotne, dzięki funkcji kolejkowania, możliwe jest wysyłanie całych sekwencji poleceń, które będą wykonywane w trakcie pracy nad innymi zadaniami. Mamy więc zarówno niższe opóźnienie, jak i skromniejszy, niż w eMMC pobór energii. Sekwencyjny zapis plików w UFS 3.1 odbywa się przy prędkości do 2100 MB/s (odczyt do 1200 MB/s), w eMMC 5.1 jest to odpowiednio do 250 MB/s dla odczytu oraz 125 MB/s dla zapisu. Typ pamięci Universal Flash Storage stosowany jest przede wszystkim w droższych modelach smartfonów.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27