ASUS wraz z Microsoftem przedstawiają gogle Mixed Reality
Podchody do wirtualnej rzeczywistości robione były już w 1995 roku, ale niestety idea Virtual Boya od Nintendo stanowczo wyprzedzała swoje czasy. Po latach jednak technologia poszła naprzód, a my ponownie możemy oglądać próby różnych producentów w kwestii VR, AR oraz MR. Opinie branży są zgodne - tym razem nawet jeśli nie wejdzie to do mainstreamu, to nie ma mowy o całkowitym zaniku. Dzisiaj skupimy się na sprzęcie, który oglądać możemy na berlińskich targach IFA 2017. ASUS wraz z Microsoftem przedstawiają fenomenalnie wyglądające gogle dla Mixed Reality, czyli model HC102. Główne atuty to niewielka waga oraz brak konieczności posiadania sensorów zewnętrznych.
Produkt trafi do sprzedaży w tym roku z sugerowaną ceną 449 euro, czyli ponad 1900 złotych. W zestawie prócz gogli znajdziemy dwa kontrolery.
Z wizytą w studiu SUPERHOT Team. Rozmowa o fantomatyce
ASUS Windows Mixed Reality Headset, zwany w skrócie HC102, to bardzo lekkie gogle o wadze poniżej 400 gramów, które wykonano z przyjemnych w dotyku, szybko schnących materiałów o właściwościach antybakteryjnych. W środku umieszczono dwa wyświetlacze o przekątnej 2,89-cala, każdy z rozdzielczością 1440x1440 pikseli, odświeżaniem na poziomie 90 Hz oraz jasnością rzędu 100 nitów. Prócz tego obecne są przyrządy pomiarowe takie jak żyroskop, akcelerometr, megnetometr i czujnik zbliżeniowy. Wisienką na torcie są dwie kamery, które eliminują konieczność posiadania zewnętrznych sensorów jak ma to miejsce chociażby w HTC Vive. Użytkownik operuje na polu widzenia wynoszącym 95°
Projekt Alloy - Intel prezentuje swoje spojrzenie na VR
ASUS Windows Mixed Reality Headset łączy się z komputerem za pomocą przewodu HDMI 2.0 (obraz) oraz USB 3.1 Gen 1 (reszta danych), a prócz tego jest wejście na słuchawki ze złączem 3,5 mm jack. Oczywiście standardowo dla tego typu gogli część spoczywająca na głowie jest w pełni regulowana by lepiej dopasować się do użytkownika. Na plus warto zaliczyć również możliwość odchylenia głównego korpusu o 90 stopni do góry by szybko rzucić okiem co dzieje się w realnym świecie. Produkt ASUSa i Microsoftu trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku z sugerowaną ceną 449 euro, czyli ponad 1900 złotych. W zestawie prócz gogli znajdziemy dwa kontrolery typu 6DoF. Producent chwali się już ponad 20 tysiącami wspieranych aplikacji, pytanie ile z nich jest faktycznie czymś ciekawym, a ile to zwykłe zapchaj dziury?
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4