Standard DisplayPort kompatybilny z wtyczkami USB Type-C
Standard DisplayPort to coraz popularniejsza metoda łączenia urządzeń - przede wszystkim służy on do komunikacji komputera z wyświetlaczem, ale możliwości wspomnianej technologii jest zdecydowanie więcej. Kilka dni temu ogłoszono najnowszy standard DisplayPort 1.3 z obsługą rozdzielczości 5120 x 2880 pikseli bez kompresji oraz wsparciem dla monitorów wyświetlających obraz 4K przy 120 Hz. Nie zabrakło oczywiście wsparcia dla technologii Adaptive Sync wykorzystywanej przez AMD FreeSync, jednak pozostała ona w sferze funkcji opcjonalnych, o których użyciu decyduje oczywiście producent monitora.
O standardzie DisplayPort mówi się coraz głośniej.
Czy technologia DisplayPort tworzona przez konsorcjum VESA może nas jeszcze czymś zaskoczyć? Jak się okazuje, twórca wspomnianej metody komunikacji rozmawia z USB 3.0 Promoter Group w celu udostępnienia alternatywnej metody połączenia z wykorzystaniem nowej wtyczki USB Type-C. Dzięki pełnej kompatybilności moglibyśmy transferować obraz oraz dźwięk zgodny z DisplayPort i wydajnością USB 3.0 (3.1), jak również do 100 watów energii. Mówi się, że tandem złożony z wtyczki USB Type-C i technologii od VESA będzie mógł przesyłać obraz o rozdzielczości 4K, zaś na rynku będą dostępne przejściówki dla DVI, HDMI, DVI, D-Sub oraz oczywiście DisplayPort.
W tym momencie nie wiadomo ile linii USB wykorzystuje wspomniana technologia łączności, jednak znamy wspierane technologie - są to między innymi DisplayPort AUX, HPD (Hot Plug Detection) oraz USB 2.0 (tryb transferu danych). Jeśli chodzi o same wtyczki USB typu C, to są one już gotowe do masowej produkcji. Nowa metoda łączenia jest między innymi obustronna, zdecydowanie mniejsza od obecnej generacji i oczywiście bardziej wytrzymała.
Źródło: Hexus
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4