Test TP-Link Archer C2 - Router 802.11ac w rozsądnej cenie
- SPIS TREŚCI -
- 1 - TP-Link Archer C2 - 802.11ac w rozsądnej cenie
- 2 - TP-Link Archer C2 - Wygląd zewnętrzny i oprogramowanie
- 3 - TP-Link Archer C2 - Testy: Wi-Fi 802.11n 2,4 GHz
- 4 - TP-Link Archer C2 - Testy: Wi-Fi 802.11n 5 GHz / Dual Band
- 5 - TP-Link Archer C2 - Testy: Wi-Fi 802.11ac
- 6 - TP-Link Archer C2 - Testy: USB / WAN / Pobór mocy
- 7 - Podsumowanie - TP-Link Archer C2 to przeciętniak, ale wart zachodu
Standard 802.11ac na dobre zadomowił się w urządzeniach przeznaczonych na rynek konsumencki. W zasadzie, w każdym nowowydanym na świat sprzęcie zapewniającym łączność z siecią Wi-Fi 802.11ac jest chętnie implementowany. Początkowo, wiadomo – jako nowość spotykany był tylko w droższych, a najczęściej topowych konstrukcjach w segmencie smartfonów, tabletów czy notebooków. Miało to miejsce już dobre kilka lat temu. Od tego czasu sytuacja jednak uległa zmianie i standard ten spotyka się także w urządzeniach wycenionych znacznie bardziej korzystnie. Dotyczy to szczególnie jego wolniejszych odmian, co przeważnie pozwala i tak osiągnąć lepszą szybkość transferu oraz stabilność samego połączenia w stosunku do 802.11n. Mieliśmy już okazję przyjrzeć się kilku tego typu produktom, a dokładniej rzecz ujmując – routerom. Zdarzały się rzecz jasna lepsze i gorsze konstrukcje. Od testów serwerów NAS robimy sobie zatem chwilę przerwy i wracamy do testów tych niezbędnych w domowej sieci komputerowej urządzeń.
Autor: Kamil Śmieszek
Firma TP-Link dość często gości ze swoimi produktami na łamach naszego portalu. Nie bez powodu, bowiem jej dosyć bogaty asortyment urządzeń sieciowych stanowi bardzo poważną konkurencję dla innych graczy segmentu SOHO. Mimo takiego stanu rzeczy, z pewnością znajdą się użytkownicy, którzy nie mieli ze sprzętem tego producenta żadnej styczności. Dlatego też przybliżymy nieco jego ofertę. TP-Link to chiński producent sprzętu sieciowego, który na naszym rynku jest obecny od niedawna, bo dopiero od 2005 roku. Firma ta została jednak założona w 1996 roku i przez dwadzieścia lat stała się wiodącym dostawcą sprzętu sieciowego dla chińskiego segmentu SOHO (Small Office/Home Office). Oferuje ona karty sieciowe, routery, switche, kamery IP, printservery, adaptery PLC i wiele innych tego typu urządzeń sieciowych. Na polskim rynku TP-Link zyskał dużą popularność, głównie za sprawą korzystnej polityki cenowej i jakości produkowanego sprzętu sieciowego, porównywalnej z wieloma droższymi konkurentami.
Jak już zaznaczyliśmy na początku, przyjrzymy się dzisiaj możliwościom uplasowanego na niższej półce cenowej routera TP-Link Archer C2. Sprzęt ten jest już obecny pewien czas na rynku, jednak mimo tego wydaje się być dość interesującą konstrukcją dla niewymagających użytkowników – nowsze nie zawsze oznacza lepsze. Tańsze TP-Link bardzo często pozytywnie zaskakiwały swoimi możliwościami, szczególnie jeśli brać pod uwagę szybkość i stabilność transferu danych, także na dalsze odległości. Pomóc w tym mają anteny o zysku 5 dBi. W kilku testowanych przez nas jakiś czas temu routerach rozwiązanie to się rzeczywiście sprawdzało i często uzyskiwały one w testach lepsze wyniki w stosunku do ich droższej konkurencji. Zobaczymy zatem, jak będzie tym razem. Rzućmy najpierw okiem na specyfikację techniczną bohatera dzisiejszego testu.
Specyfikacja techniczna TP-Link Archer C2:
- Procesor: Mediatek MT7620A (580 MHz)
- Pamięć RAM: 64 MB
- Anteny: zewnętrzne odlączalne, 2x RP-SMA
- Obsługiwane tryby pracy: router Wi-Fi, WDS, switch ethernetowy
- Obsługiwanie standardy WiFi: IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac
- Częstotliwość pracy Wi-Fi: 2,4 GHz, 5 GHz
- Interfejsy sieciowe: 5x Gigabit LAN
- Wejścia/wyjścia: 1x USB 2.0
- Możliwości rozszerzenia: nośnik pamięci USB, drukarka
- Obsługiwane protokoły sieciowe: CIFS/SMB, FTP
- ezpieczeństwo WLAN: WEP (64/128 bit), WPA/WPA2-PSK, WPA/WPA2 Enterprise (Radius), WPS, filtrowanie MAC
- DHCP: serwer, lista klientów, rezerwacja adresów
- Port Forwarding: Virtual Server, Port Triggering, UPnP, DMZ
- Kontrola dostępu: kontrola rodzicielska, QoS
- Zapora sieciowa z zabezpieczeniem przez atakami DoS, VPN, ALG
- Dynamic DNS
- Obsługa IPv6
- Wymiary: 23.0 x 14.4 x 3.5 cm (wys. x szer. x gł.)
- Gwarancja: 24 miesiące
TP-Link Archer C2 wyposażony został w układ SoC Mediatek MT7620A. Jest to jednordzeniowa jednostka taktowana zegarem 580 MHz. Na jej bazie zbudowano kilka podobnych konstrukcji, do których zaliczyć można takie routery, jak nowszy TP-Link Archer C20i czy ASUS RT-AC52U. Wsparcie dla standardu 802.11ac zapewnia układ MT7610E. Całości towarzyszy 64 MB pamięci RAM. Wszystkie te cechy nie wróżą może jakiejś szczególnie ogromnej wydajności, ale taka konfiguracja, przynajmniej w teorii, powinna dość dobrze sprawdzić się w bezproblemowym przesyłaniu danych w domowym eterze. Ważne jest, że przełącznik wbudowany w urządzenie wspiera gigabitowy Ethernet, czym już na starcie zapewnia on sobie przewagę nad modelem C20i, który to jest znacznie nowszą, choć tańszą konstrukcją.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- następna ›
- ostatnia »
- SPIS TREŚCI -
- 1 - TP-Link Archer C2 - 802.11ac w rozsądnej cenie
- 2 - TP-Link Archer C2 - Wygląd zewnętrzny i oprogramowanie
- 3 - TP-Link Archer C2 - Testy: Wi-Fi 802.11n 2,4 GHz
- 4 - TP-Link Archer C2 - Testy: Wi-Fi 802.11n 5 GHz / Dual Band
- 5 - TP-Link Archer C2 - Testy: Wi-Fi 802.11ac
- 6 - TP-Link Archer C2 - Testy: USB / WAN / Pobór mocy
- 7 - Podsumowanie - TP-Link Archer C2 to przeciętniak, ale wart zachodu
Powiązane publikacje

Test routera TP-Link Archer BE800 - topowy przedstawiciel routerów Wi-Fi 7 w portfolio TP-Linka. Nowy standard na tle Wi-Fi 6
47
Test QNAP TS-432X - ciekawy pod względem sprzętowym serwer NAS z obsługą sieci 10 Gb/s oraz 2.5 Gb/s w standardzie
23
Test QNAP ADRA NDR - system zabezpieczeń sieciowych klasy NDR. Co to jest, jakie oferuje możliwości i jak działa w praktyce?
30
Test QNAP TS-216G - Korzystnie wyceniony NAS do domowego użytku z obsługą sieci 2.5GBASE-T oraz procesorem ARM
81