Sprzedano już 2 miliony miniaturowych komputerów Raspberry Pi
Raspberry Pi to niewątpliwie jeden z ciekawszych projektów jakie ujrzały światło dzienne w ubiegłym roku. Wielu użytkowników zafascynowało się tym miniaturowym komputerem, który z powodzeniem może być wykorzystywany do obsługi własnych "eksperymentów" związanych z mikrokontrolerami - głównym celem projektu jest przecież popularyzacja nauk ścisłych wśród młodzieży i zachęcenie ich do nauki programowania. Czy Raspberry Pi jest zatem komputerem przeznaczonym jedynie dla użytkowników chcących rozwijać swoje możliwości? Z biegiem czasu coraz większa liczba zamówień była oparta na chęci posiadania miniaturowego urządzenia, które przynajmniej w pewnej części przypomina typowego peceta - Raspberry Pi obsługuje specjalne systemy stworzone na bazie dystrybucji Linuksa, jakie umożliwiają zmianę tego jakże ciekawego projektu w mało wydajny, jednak bardzo energooszczędny komputer HTPC (Home Theater Personal Computer).
Kolejnym powodem dużej popularności brytyjskiego urządzenia jest jego niska cena, która w zachodniej Europie w wielu przypadkach nie przekracza około 35 dolarów. Zakup urządzenia w Polsce będzie nas kosztował nieco więcej, bowiem model B jest dostępny w cenie około 150 złotych. Fundacja kilka godzin temu poinformowała o przekroczeniu magicznego progu dwóch milionów dostaw. Czym spowodowane jest tak duże zainteresowanie akurat tym projektem? Wielu użytkowników zrezygnowało z kilku browarów na rzecz brytyjskiego projektu głównie z ciekawości - wizja miniaturowego i taniego komputera musiała wywołać spore zamieszanie i niezłe zainteresowanie malinowym urządzeniem.
Społeczność Raspberry Pi powiększa się z każdym miesiącem, dzięki czemu możemy korzystać z coraz większej ilości gotowych rozwiązań, jak również możemy opierać się na pomocy innych użytkowników. Na rynku istnieje już wiele podobnych platform służących do obsługi mikrokontrolerów i nie tylko, jednak to właśnie ten projekt wypracował sobie bardzo dobrą opinię w Internecie, która w dzisiejszych czasach okazuje się być kluczowa. Posiadacie własny egzemplarz lub planujecie jego zakup?
Źródło: Raspberry Pi / PurePC